Nakon ukidanja aviolinije i sumorne situacije krajem prošle godine kada je glavni grad bio nepovezan s brojnim destinacijama, Međunarodni aerodrom Sarajevo ove godine ima rekordan broj letova i sada bilježi najbrži rast broja putnika u regiji
Tragova na nebu iznad Bosne i Hercegovine od aviona sve je više jer se uspostavljaju nove linije i obaraju se rekordi u broju prevezenih putnika. Pozitivan preokret i uspostavljanje aviolinije građanima omogućuje da putuju ka željenim destinacijama. Gdje sve možemo letjeti iz BiH?
Nakon ukidanja aviolinije i sumorne situacije krajem prošle godine kada je glavni grad bio nepovezan s brojnim destinacijama, Međunarodni aerodrom Sarajevo ove godine ima rekordan broj letova i sada bilježi najbrži rast broja putnika u regiji. Kapaciteti su povećani za preko 180 tisuća u odnosu na 2023. Prema analizama stručnjaka za civilno zrakoplovstvo Sarajevo će već sljedeće godine nadmašiti svoj sadašnji kapacitet od dva milijuna putnika, piše N1 .
Maja Alempijević jedna je od onih koji često koriste aviosaobraćaj. Smatra se da svi aerodromi u državi trebaju raditi na uspostavljanju novih linija.
“Nedostaju nam letovi ka udaljenim destinacijama. Na primjer, poznajem ljude kojima bi značila aviolinija ka Australiji. Zatim, značile bi nam linije prema pojedinim turističkim destinacijama; iz ličnog iskustva mislim da bi bilo dobro da imamo linije ka Parizu, Barceloni, Lisabonu. To bi nam olakšalo putovanje”, kaže Maja Alempijević.
U ovoj godini avioni iz Sarajeva letjeli su ka 32 destinacije. Dobra vijest je da Ryanair za narednu godinu najavljuje uspostavljanje linije Štokholm- Sarajevo.
“Potencijalno, Sarajevo može otvoriti još prvenstveno liniju za stanovništvo koje traži ljetno osvježenje na umjerenijoj klimi i poslovne prilike, tj. iz Bliskog Istoka, ali i Srednjeg i Dalekog. No, aerodrom se prvenstveno treba usmjeriti linijama na zapad i sjever Europe prvenstveno za dijasporu i to treba isforsirati cjelogodišnje linije. Aerodrom treba više raditi na zimskim linijama za skijaše koji bi dolazili u Sarajevo”, ističe Alen Šćuric , stručnjak za civilno zrakoplovstvo.
A optimizam vlada iu Mostaru. Talijanska aviokompanija uspostavila je bazu i osam novih letova. Tako će avioni iz grada na Neretvi letjeti i za Rim, Minhen, Kataniju, Palermo, Napulj.
“Svjedočili ste zadnja tri i po godinu dana u novom radu, rastu i dobrom rezultatu Aerodroma Mostar pod ovom upravom i administracijom. Od 0 putnika sada pričamo o 40.000 putnika, o šest redovnih linija, povezanosti Grada Mostara s ostatkom Europe i svijeta”, napominje Mario Kordić , gradonačelnik Mostara.
Andrijana Katić , federalna ministrica prometa i komunikacija dodaje da se uspostavlja baza prvi put u historiji.
“Novih osam linija iz Mostara. Vlada FBiH izdvojila je za realizaciju ove aktivnosti 345 hiljada KM iz budžeta”, kaže Katić.
Pozitivne naznake konačno i u Tuzli. Nakon izuzetno loše situacije uslijed zatvaranja baze Wizz Air-a, sada ova kompanija povećava broj letova sa Međunarodnog aerodroma Tuzla, dok u isto vrijeme smanjuje broj letova iz Beograda i Skoplja. U kolovozu je na ovom aerodromu sletjela i zrakoplovna kompanija Pegasus i od tada je uspostavljen let ka Istanbulu.
Ne, tri ili četiri linije dnevno još uvijek su daleko od onoga što očekuju građani najmnogoljudnijeg kantona.
“Apsurdan je broj linija koje imamo u glavnim gradovima i atraktivnim lokacijama. Uprava aerodroma navodi da su pregovori u toku… a za isto vrijeme građani imaju otežanu mobilnost. Ovdje govorimo o nedostatku političkog osjećaja za nešto što se zove biznis, privreda, turizam. Uz ovakve uvjete mobilnosti svih građana, a govorim iz perspektive mladih, posljedično mora biti loša”, pojašnjava Almasa Bečić iz Omladinskog pokreta Revolt.
Veći broj letova od tuzlanskog aerodroma ima i Međunarodni aerodrom Banjaluka. Vidljivo je sada da se bh. građanima povećava mogućnost za putovanje avionom ka željenim lokacijama. U isto vrijeme stručnjaci kažu da je prostor za napredak i dalje velik.