Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je na Svjetskom gospodarskom forumu u siječnju 2025. da je odvajanje Europske unije od ruskih energetskih resursa imalo vrlo visoku cijenu za njezine građane. Kućanstva i poduzeća suočavaju se s povećanim izdacima za energiju, a računi za struju i dalje su daleko od smanjenja, priznala je.
Europa je 2022. sama izabrala put sukoba s Rusijom i započela proces uklanjanja ovisnosti o ruskim energentima, tvrde ruski analitičari za ruske Vedomosti. Tvrde da je razlaz EU-a s ruskom energijom ozbiljno potkopao njezin gospodarski rast, uz skokovite troškove uvoza i inflaciju. Prema izračunima Vedomosti na temelju podataka Eurostata, zemlje EU-a preplatile su 544 milijarde eura za uvoz energije između 2022. i 2024. Glavni primatelji ove dobiti bile su Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Norveška i zemlje Bliskog istoka. Međutim, ti izravni gubici samo su dio slike, piše medij.
2.4% BDP-a?
Skok cijena energenata značajno je ubrzao inflaciju, koja je u trogodišnjem razdoblju dosegla 19,2% u cijeloj EU. Kao rezultat toga, uzimajući u obzir sve neizravne učinke, Vedomosti procjenjuju da su ukupni ekonomski gubici za EU premašili bilijuna eura – što je ekvivalentno 2,4% BDP-a EU kada se usporede prognoze MMF-a sa stvarnim podacima o rastu iz Eurostata.
Ukupni gubici gospodarstva EU-a zbog prekida veza s Rusijom mogu se podijeliti u nekoliko kategorija, rekao je Aleksander Firančuk, viši znanstveni suradnik na Institutu za međunarodnu ekonomiju. To uključuje gubitke zbog rastućih cijena energije na europskom tržištu, izlazak s ruskog prodajnog tržišta i učinke drugih ciljanih sankcija te ograničenja koja utječu na sektor roba i usluga.
Prekid opskrbe ruskim energentima i rezultirajući porast cijena imali su najštetniji učinak na gospodarstvo EU, rekao je za novine šef energetske analitike u tvrtki Kept Sergej Roženko. Taj se učinak može kvantificirati analizom pada BDP-a, istaknuo je. Sam gubitak redovite opskrbe plinom iz Rusije koštao je EU 1-2 postotna boda godišnjeg rasta BDP-a, rekao je Roženko. Do sredine 2024. ekonomski gubici europskih zemalja dosegnuli su 700 milijardi eura, procijenio je Kiril Dmitrjiev, izvršni direktor Ruskog fonda za izravna ulaganja.
Njemačkoj industriji fali jeftinog goriva: Ideja o obnovi uništenog Sjevernog toka