„Otpor srpskom agresoru uspijevamo pružati sve do sredine kolovoza, do Velike Gospe. Tada se povlačimo prema Jajcu sve do pada najprije Jajca krajem listopada, a potom i Dobretića početkom studenog 1992. godine“, ispričao nam je jedan od glavnih organizatora obrane Pougarja.
Krajem listopada i početkom studenog 1992. godine u ruke srpskom agresoru pali su Jajce i Pougarje, odnosno područje današnje općine Dobretići formirane nakon rata. Srpska agresija na Jajce počinje u proljeće 1992. godine. Nakon pada Kupresa, srpske snage povećavaju broj vojnika na položajima oko Jajca i Dobretića i pripremaju napad. Počinje operacija Vrbas 92. čiji je cilj bio zauzeti Jajce zbog njegovog strateškog značaja i pozicije. JNA je prije napada na Jajce s pobunjenim Srbima ovladava Donjim Vakufom i svim selima koja su nastanjena većinskim muslimanskim stanovništvom iz pravca Mrkonjić Grada, Šipova i Donjeg Vakufa te se obrana Jajca formira na rubovima sela nastanjenih hrvatskim stanovništvom.
Nakon što je postalo jasno da se Jajce može obraniti, jedino o čemu se tada razmišlja je kako spasiti ljudske živote oko 30 tisuća stanovnika. Branitelji kreću u najtužniju misiju, izvlačenja civila nakon koje i sami teška srca ali s olakšanjem napuštaju Jajce. Svaka od bojni jajačkog HVO-a na sebe preuzima dio tereta izvlačenja ljudi da bi i sami posljednji napustili Grad na Plivi u koji 29. i 30. listopada 1992. godine ulazi Vojska Republike Srpske. „Doživjeli smo poraz, izgubili smo bitku za Jajce, ali svjesni svih povijesnih činjenica rekli smo sebi da nismo izgubili rat“, sjećanje je pukovnika Ive Šimunovića na okolnosti pada Jajca. Među posljednjim koji napuštaju već okupirani grad bila su trojica branitelja Juro i Ivan Crnoja te Berislav Vujeva.. „Sjedili smo na stepenicama vojarne u selu Divičani i dobili smo zadaću dignuti u zrak skladišta streljiva i eksploziva koje nismo mogli ponijet sa sobom. Srpski vojnici su ušli u grad paleći sve pred sobom dok se naša vojska povlačila zajedno sa ogromnom rijekom civila. Odjednom je zavladala potpuna tišina, nisu padale granate niti se čula pucnjava. Odvezana stoka uokolo je hodala slobodno i zadovoljno pasla na nepokošenim livadama. Sve je podsjećalo na prelijepi jesenji dan i rat taj jedan trenutak kao da nije postojao. Čekali smo da svi odu, a kad više nikoga nije bilo, aktivirali smo eksploziv i otišli. Zatresla se zemlja, a eksplozija je nakratko narušila okolnu idilu. Sve je ubrzo ponovo utonulo u mir i tišinu. Bili smo tako među posljednjim vojnicima koji su napustili Jajce. Nismo se osvrnuli. Učinili smo sve što smo mogli“, opisao je trenutak povlačenja iz Jajca Berislav Vujeva.
Nepune tri godine poslije, u rujnu 1995. Godine, Jajce i Pougarje oslobođeni su u vojno redarstvenoj operaciji „Maestral“.