Ukrajina je prošli tjedan najavila svog “konja za utrku” u aktualnom nadmetanju kod razvoja bespilotnih letjelica, rekavši da njezina nova varijanta drona ima najveći domet od svih u svom arsenalu i da je uspješno završila testiranje. “Naš dron s dometom od 3000 kilometara prošao je testiranje”, rekao je predsjednik Volodimir Zelenski. “Zahvalan sam programerima i proizvođačima. Razvijamo liniju dalekometnog oružja koje će pomoći jamčiti sigurnost naše države”, dodao je.
I to je bilo to – nije bilo dodatnih detalja o vrsti bespilotne letjelice, njenom imenu, veličini bojeve glave ili kada će krenuti u masovnu proizvodnju.
Dron
Federico Borsari, suradnik u Centru za analizu europske politike (CEPA), rekao je za Kyiv Independent da je vjerojatno da novi dron ima strukturu s fiksnim krilima i turbomlazni motor. “Sličan je vrlo jeftinom krstarećem projektilu”, dodao je. Ako je Borsari u pravu, to bi ga činilo inačicom većeg dometa ukrajinske bespilotne letjelice Palianytsia, koja je otkrivena prošle godine i za koju se smatra da ima domet između 500 i 700 kilometara.
Ali domet od 3000 kilometara otvara ogromno prostranstvo Rusije i više mogućih ciljeva. “To bi Rusiji stvorilo mnogo problema”, rekao je Borsari.
Moguće mete
Fabian Hoffmann, stručnjak za obranu i doktorski istraživač na Sveučilištu u Oslu, rekao je za Kyiv Independent da će veći domet omogućiti Ukrajini da značajno proširi svoju trenutnu kampanju napada bespilotnih letjelica, te očekuje da će vrsta meta ostati ista. “Kritična infrastruktura, rafinerije nafte, pogoni za preradu nafte”, rekao je, dodajući: “Druga stvar koja mi odmah pada na pamet su proizvodni pogoni za razne vrste opreme na ruskoj strani koji su vjerojatno bili izvan ciljanog radijusa prethodnih sustava bespilotnih letjelica”.
Do danas je vojna zračna baza Olenja u ruskoj oblasti Murmansk bila najudaljeniji ruski objekt pogođen dronom. Zračna baza nalazi se nekih 1800 kilometara sjeverno od ukrajinske granice. Iako nije poznato koja je vrsta bespilotne letjelice korištena u napadu, minimalna prouzročena šteta i činjenica da se od tada nije ponovio sugeriraju da se radilo o bespilotnoj letjelici naoružanoj samo malom bojevom glavom koja djeluje na samim granicama svojih mogućnosti. Ali ta zračna baza je unutar dometa novog ukrajinskog drona, kao i mornarička zračna baza Severomorsk-1 na sjeveru, dom ruske 216. neovisne eskadrile bespilotnih letjelica i 830. neovisne brodske protupodmorničke helikopterske pukovnije.
Kampanja Kijeva protiv ruske energetske i vojne infrastrukture unutar Rusije, mogla bi biti ojačana, s nekoliko naftnih postrojenja unutar dometa od 3000 kilometara. To uključuje rafinerije nafte Streževsk i Nižnevartovsk, obje smještene oko 2600 kilometara od Ukrajine. Ukrajina također može odlučiti ciljati ruske tvornice koje doprinose ratnoj industriji. Unutar dometa je JSC Serov Mechanical Plant u Sverdlovskoj oblasti, koja proizvodi kućišta za projektile kalibra 152 mm i opremu za bušenje i proizvodnju nafte za nekoliko velikih ruskih naftnih kompanija. Tvornica je pod sankcijama SAD-a i EU-a.
Ovdje valja spomenuti da su Rusija i Ukrajina, posredstvom SAD-a dogovorile prestanak napada na energetsku infrastrukturu. Ovakav dogovor je potvrđen i danas u Rijadu.
Šteta
“Veliko je pitanje, naravno, koliko je velika bojna glava sa svim sustavima bespilotnih letjelica? Jer to će na kraju stvarno odrediti štetu koju ona može napraviti”, rekao je Hoffman. Što je veća bojna glava, to je bespilotna letjelica teža i njen domet ograničeniji, pa je Ukrajina vjerojatno morala napraviti kompromise kako bi omogućila domet od 3000 kilometara. Ali Hoffman je rekao da bi čak i s malom bojevom glavom teškom 20 kilograma, dron i dalje bio učinkovit protiv nezaštićenih ciljeva kao što su rafinerije nafte gdje su mnogi vitalni strojevi i zapaljivi materijali pohranjeni na otvorenom, a ne pod zemljom ili zaštićeni tvrdim skloništima.
“Naftna i plinska infrastruktura vrlo je osjetljiva čak i na male bojeve glave”, rekao je. “Ali ako želite imati malo više fleksibilnosti u pogledu onoga što možete ciljati, mislim da bismo se barem trebali nadati negdje oko 100 kilograma, ali ne bih bio previše optimističan po tom pitanju”.
Ruska obrana
“Rusija ima jednu od najopsežnijih mreža protuzračne obrane na svijetu, a ipak se čak i oni suočavaju s nekoliko izazova u borbi protiv ukrajinskih bespilotnih letjelica”, rekao je Mattias Eken, stručnjak za obranu i sigurnost pri RAND Europe.“Ogromno prostranstvo ruskog teritorija i raštrkana priroda vojne i energetske infrastrukture otežavaju pružanje sveobuhvatne pokrivenosti protuzračne obrane postojećim ruskim sredstvima”, tvrdi.
Ukrajina već opetovano pogađa mete ključne za rusku naftnu industriju i obrambene sposobnosti — vojne zračne baze poput Engelsa i rafinerije kao što je Tuapse pogođene su više puta, što pokazuje da ruska protuzračna obrana nije efektivna kod dronova čak i tamo gdje očekuju napade. “Rusija će morati odrediti prioritete koja će područja i imovinu braniti, s obzirom na golemu rusku površinu, što potencijalno ostavlja neke ranjivosti u njezinoj infrastrukturi”, rekao je Eken.
Ukrajina dronovima po ruskoj bazi gdje su strateški bombarderi