Festival duhovne poezije i muzike „Plivske omahe“- bosanskohercegovačko višeglasje uz pozdrav suncu i ljetu, uvod je u brojna kulturna dešavanja u kraljevskom gradu Jajcu. Ovaj svojevrsni poetski kliktaj kulturni je događaj kojim se već 17. godina kiti naš grad. Manifestacija je to koja traje od 2007. godine i koja je nastala sa željom da se promoviše suživot, kultura, tradicija i običaji naroda Bosne i Hercegovine, te da se iskaže sva poetska i duhovna ljepota naše zemlje. Festival „Plivske omahe“ tokom svog trajanja u Jajcu okuplja najpoznatije pisce, pjesnike, umjetnike, eminentne i poznate osobe iz vjerskog i duhovnog života svih konfesija u Bosni i Hercegovini, te najpoznatije horove i zborove koji u svom repertoaru gaje i izvode duhovnu muziku, a tako će biti i ove godine.
Ideja o osnivanju ovog festivala u gradu Jajcu začeta je u jednom od mnogobrojnih razgovora vođenih na relaciji lokalna vlast-istaknuti književnici i umjetnici. U martu mjesecu, sada već davne, 2007. godine, na jednom od brojnih sastanaka upriličenih u salonu Doma kulture uz prisustvo tadašnjeg Načelnika općine, g-dina Nisveta Hrnjića, Predsjedavajućeg OV, g-dina Ljupka Lovrića , prof.dr. Džemaludina Latića, bh. reditelja Gradimira Gojera, g-đe Naime Žužić predsjednice BZK Preporoda Jajce i tadašnjeg direktora JU „Dom kulture Jajce“ Mevzudina Duranovića rodile su se Plivske omahe, Festival koji je, sasvim sigurno, trajno obogatio kulturnu scenu našeg grada pa i same Bosne i Hercegovine.
Osnivač Festivala je JU „Dom kulture Jajce“ Jajce, a nesebičnu i najveću podršku i dalje sedamnaest godina poslije pruža Općina Jajce, vjerske zajednice i kulturna društva našeg grada.
Prvi Festival, četvrtog maja 2007.godine, svečano je najavio, između ostalog, jedan gostujući glumac iz Tuzle koji je šetajući ulicama Jajca, obučen u starobosansku nošnju, s bubnjem obješenim oko vrata, s palicama u rukama, u pratnji članova Organizacijskog odbora i građana grada Jajca, poput telala, vičući iz sveg glasa, iščitavao program i najavljivao početak festivala i njegove programske sadržaje. Sam čin najave je bio toliko lijep i neobičan da je morao rezultirati nečim prelijepim što će u narednim godinama postati neodvojivi dio kulturne zbilje našeg grada, i Bosne i Hercegovine.
Početna ideja koja se zadržala sve do da danas je da se Festival održava početkom maja i da traje od sedam do deset dana. Sličan festival još uvijek ne postoji u Bosni i Hercegovini, a idealna destinacija upravo je grad Jajce bogat historijskom i kulturnom baštinom, koji svojim ambijentom omogućava izvođenje različitih sadržaja na različitim lokacijama u strogom centru grada. S ponosom možemo reći da su sada „Plivske omahe“ prerasle u tradicionalni Festival susreta duhovnog oplemenjavanja svih nas, a Jajce u danima Festivala postaje sjedište okupljanja svih naroda i religija. Na stotine učesnika i hiljade posjetilaca predefilovalo je našim gradom, što je upravo najveće bogatstvo Festivala.
A jeste li se ikada zapitali zašto baš naziv omahe ?
Omaha je voda koju je prskao mlinski kamen baš onakav kakvim su se dičili Jajački mlinčići dok su vodom Plivom bili pokretani. Vjerovalo se da kupanje ili umivanje ovim kapljicama vode poboljšava zdravlje, a priča kaže da su mlade djevojke sakupljale kapljice vode uoči Đurđevdana, omahivale se, kupale s njom u nadi da će te noći usniti svog momka. Kako piše i na našoj Staroj ili Hafizadića česmi „Sve živo je stvoreno iz vode“ i kapljice vode kojima su se djevojke umivale simboliziraju rađanje novog života. Svaka kapljica sama za sebe ne znači puno, ali ako odete na Mlinčiće vidjet ćete kapljice vode koje udružene prave rijeku, pokreću turbine hidrocentrala i prave nama najdraži i najljepši vodopad na svijetu. Svako od nas je mala kaplja, ali zajedno činimo respektabilnu snagu. Zato i jeste naša najveća snaga naše bogatstvo različitosti i što više znamo jedni o drugima to smo bogatiji. Drevni je običaj u zemlji Bosni i Hercegovini bio, a možda se i danas ponegdje može naći, da se na poseban, kultni način dočeka Jurjevdan ili Đurđevdan, dan koji obilježavaju sve religije, a nastupa 6. maja, u vrijeme kada Sunce zagrije jače, vode smlačaju, ive i vrbe podahnu… Znak je to da nam dolazi novo ljeto, da dolaze dani puni zdravlja i životne vedrine.
Kroz brojne sadržaje Plivskih omaha napojite i oplemenite dušu bosanskohercegovačkim ljepotama. Osnovni ciljevi festivala realizuju se kroz bogat glavni i prateći program, te okrugle stolove o različitim temama koje pažljivo svake godina bira organizacioni tim Festivala. U okviru glavnog programa jajačkoj publici predstavljaju se najznačajnija ostvarenja na polju duhovne muzike i poezije, a muzičkim numerama predstaviljaju se nejeminentniji izvođači i horovi iz BiH koji izvode duhovne pjesme, te istaknuti književnicii iz BiH i okruženja. U okviru pratećeg programa realizuju se mnogi značajni sadržaji, kako iz kulturnog života grada Jajca tako i iz cijele države BiH i okruženja, kao što su promocije knjiga , poetske matineje, izložbe likovnih umjetnika i druženja sa učesnicima.
Zanimljiva prošlost, isprepletena legendama, ali i živim svjedočanstvima, o znamenitim događajima i ličnostima, koji su dali poseban pečat vremenu na ovom području je ono čime se možemo i trebamo dičiti, to je ono bogatstvo koje trebamo pokazati i to je ona ljepota koju trebamo podijeliti s ljudima. I baš to čini Plivske omahe posebnim. Bez obzira na to odakle dolazili, naša misija je da svi učesnici i posjetioci ove manifestacije osjećaju duhovnu sangu i moć. Velika je odgovornost, svih ovih godina, njegovati ovako značajnu manifestaciju, ponosni smo na to, ponosni smo na okupljanje umjetnika, na susrete prijatelja, na nove staze i nova poznanstva!