Obilježena je 31. godišnjica od tragičnog stradanja Hrvata u Hudutskom, položeni su vijenci i upaljene svijeće kod spomen obilježja uz groblje i kapelicu. Na današnji dan prije 31 godinu tijekom akcije “Neretva ’93” ubijeno je 16 vojnika brigade “Hrvoje Vukčić Hrvatinić” Hrvatskog vijeća obrane.
Počast su poginulima odali članovi obitelji ubijenih, Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata iz Jajca i Rame te politički predstavnici općina Jajce i Prozor-Rama. Nakon odavanja počasti ubijenim vojnicima HVO je služena sveta misa zadušnica, koju je predslavio fra Marko Bandalo.
Rama se svake godine u rujnu prisjeća dvije tragedije i spominje zločina o kojima se, gledajući s odmakom od 31 godinu, mora govoriti bez straha i srama, a prije svega ih se ne smije zaboraviti. Po završetku svete mise kod spomen obilježja za poginule je izmoljeno opijelo.
Sveto misno slavlje je obavljeno u kapeli svetog Petra i Pavla u mjesnom groblju u Hudutskom, a koja je građena od 1975. do 1977. godine, da bi bila porušena u ratu 1993. godine i ponovno obnovljena u 2002. godini.
Ubijeno je 16 vojnika, dok su trojica zarobljena
Na potezu od Kućana do Hudutskog je tijekom ratnih događanja ukupno stradalo 27 ljudi. Na spomen obilježju su upisana imena 16 vojnika koji su ubijeni na području Hudutskog, kao i imena poginulih iz okolice Hudutskog te dvojice poginulih vojnika u mjestu Kućani. Iako mediji spominju i dvoje civila, iz Udruge građana “Hudutsko” kažu kako su te tvrdnje demantirali u Sarajevu. Za jedno ime se ne zna kako se dovelo u kontekst sa stradanjima u Hudutskom, dok je Mato Biloš, rodom iz Hudutskog, poginuo u Doljanima.
Kroz logore u BiH je prošlo gotovo 4000 vojnika HVO
Napad se dogodio na današnji dan prije 31 godinu, točnije 16. rujna 1993. godine, samo dva dana nakon tragedije u Uzdolu. Jedan od preživjelih napada tvrdi da su osim njega još preživjela dvojica vojnika. Jedan od njih je ubijen kasnije dok je kopao rov, a dvojica su premještena u logor “Muzej” u Jablanici.
Logor “Muzej” jedan je od 331 logora koje su muslimani formirali tijekom sukoba s Hrvatima. Vjeruje se da je kroz njega prošlo oko 800 zarobljenika. U Bosni i Hercegovini je ukupno bilo zatvoreno 14.450 Hrvata. Od toga je u logorima završilo oko 4000 pripadnika HVO, dok je ostalo bilo civilno zatvoreništvo.
Ubijeni vojnici HVO
Ilija Bendra Krunoslava (1959.), Anđelko Bilandžija Franjin (1968.), Ljupko Bilandžija Matin (1961.), Stipo Bliznac Pejin (1952.), Marko Brtan Jozin (1953.), Željko Golubović Zvonkin (1958.), Željko Jakašević Pejin (1970.), Ilija Jakovljević Markov (1962.), Dragan Jezerčić Matin (1971.), Jozo Ladan Ivanov (1968.), Karlo Ladan Slavkov (1965.), Zoran Marijanović Antin (1972.), Drago Mijatović Ivin (1971.), Šimo Petrović Ilijin (1966.), Dragan Žunić Antin (1959.), Pejo Jožić, Jure Brajković, Jozo Bogić Mijin (1961.), Ante Beljo, Anton Odak, Josip Soldo i Marin Vidić.
Udruga i akteri i dalje traže sustavan i ozbiljan pristup događaju u Hudutskom
Većina ubijenih pripadnika HVO u Hudutskom bili su vojnici jajačke brigade “Hrvoje Vukčić Hrvatinić” iz Jajca i Pougarja koji su bili smješteni na ramskom području nakon pada Jajca pod srpsku vlast. Trinaest njih je kasnije pokopano na području općina Livno i Tomislavgrad. Hudutsko se tako našlo među mjestima okrutnog pohoda muslimanskih snaga zajedno s mjestima: Uzdol, Grabovica, Križančevo Selo, Buhine Kuće, Lužani, Dusina, Orlište, Sušanj, Trusina, Grm, Miletići, Čukle, Krpeljići, Maljina, Vitez, Kraljeva Sutjeska, Drenovik, Slapnica, Busovačke Staje, Ljubinci, Doljani, Bugojno, Kiseljak, Zabilje, Vrbica, Kopljari, Vareš, Fojnica, Konjic…