Predsjednik Donald Trump najavio je nove uvozne poreze od 25% na automobile i automobilske dijelove koji dolaze u SAD. Trump je rekao da će najnovije carine stupiti na snagu 2. travnja, a da će naknade za tvrtke koje uvoze vozila početi sljedećeg dana. Porezi na dijelove trebali bi početi u svibnju ili kasnije.
Predsjednik je rekao da će ova mjera dovesti do “ogromnog rasta” za industriju, obećavši da će potaknuti radna mjesta i ulaganja u SAD-u. Ali analitičari kažu da će ovaj potez vjerojatno dovesti do privremenog zatvaranja značajne proizvodnje automobila u SAD-u, značajne povećanja cijena i pogoršanja odnosa sa saveznicima, piše BBC.
Trumpov najnoviji potez prijeti da preokrene globalnu trgovinu automobilima i opskrbne lance. SAD je prošle godine uvezao oko osam milijuna automobila – što čini oko 240 milijardi dolara u trgovini i značajan dio američke kupnje. Meksiko je najveći dobavljač automobila u SAD, a slijede ga Južna Koreja, Japan, Kanada i Njemačka. Mnoge američke automobilske tvrtke posluju i u Meksiku i Kanadi, a osnovane su prema uvjetima dugogodišnjeg sporazuma o slobodnoj trgovini između njih. Nove carine na automobilske dijelove iz Kanade i Meksika izuzete su, ali samo dok su američka carina i granična patrola ne uspostave sustav za procjenu carina, priopćila je Bijela kuća. Iz susjednih zemalja svakodnevno ulazi roba vrijedna milijarde.
Čak i auti koji se slažu unutar SAD-a ovise o dijelovima iz svijeta
Dionice General Motorsa pale su otprilike 3%, dok je Stellantis – vlasnik Jeepa i Chryslera – pao 3,6%. U objavi na X, Elon Musk je rekao da će te mjere utjecati na Teslu. “Utjecaj tarifa na Teslu još je uvijek značajan”, rekao je.
Carine su porezi koji se naplaćuju na robu uvezenu iz drugih zemalja. Tvrtke koje uvoze stranu robu u zemlju plaćaju porez državi. Tvrtke imaju mogućnost prenijeti dio ili punu cijenu carina na kupce, tj. povećati cijenu prodaje. Trumpov plan za carine na automobile njegov je posljednji u njegovoj široj akciji pokušaja zaštite američkih poduzeća i poticanja proizvodnje unutar SAD-a. No, dok mjere mogu zaštititi domaće tvrtke, one također povećavaju troškove za tvrtke koje se oslanjaju na dijelove iz inozemstva.
Analitičari su procijenili da bi cijena automobila napravljenog korištenjem dijelova samo iz Meksika i Kanade mogla narasti za 4000 do 10 000 dolara, ovisno o vozilu, prema Anderson Economic Group. Trump je novinarima rekao da će carine biti “trajne” i ponovio svoje obrazloženje da: “Ako svoj automobil izradite u Sjedinjenim Državama, carina nema”.
Zanimljiv je primjer klipova za motore. Metali izvađeni i provedeni u SAD, idu na oblikovanje i poliranje u Kanadu, te iste šipke se pretvaraju u klipove u Meksiku, da bi onda opet ušli u SAD gdje će biti sastavljeni kao dio motora. Dakle, naveliko se koristila slobodna trgovine bez carina kako bi se iskoristila jeftinija radne snaga i industrija drugih zemalja.
Reakcije iz svijeta
Premijer Japana, drugog najvećeg svjetskog izvoznika automobila, rekao je da će staviti “sve opcije na stol” kao odgovor na carine. Dionice japanskih proizvođača automobila – uključujući Toyotu, Nissan, Hondu – pale su danas.
Očekuje se da će ove nove carine stupiti na snagu istog dana kad druge zemlje budu trebale nametnuti kazne SAD-u kao odmazdu za prethodno najavljene poreze. Nije jasno kako bi cijene automobila mogle utjecati na te planove. SAD je bio najveće prodajno tržište za britanski Jaguar i Land Rover prošle godine, nadmašujući prodaju u Velikoj Britaniji i Kini. Britanska ministrica Rachel Reeves rekla je za BBC da bi nove carine bile “loše za Ujedinjeno Kraljevstvo, a loše i za SAD”, dodajući da je Ujedinjeno Kraljevstvo uključeno u “opsežne” razgovore kako bi se izbjeglo njihovo nametanje u Britaniji. Za Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD je drugo najveće tržište za izvoz automobila nakon EU-a, prema Društvu proizvođača i trgovaca motorima (SMMT).
Kanadski premijer Mark Carney nazvao je Trumpovu objavu “izravnim napadom” na njegovu zemlju i njezinu automobilsku industriju. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je da će blok razmotriti mjere prije bilo kakve moguće reakcije. Rano u četvrtak, Trump je zaprijetio “daleko većim” carinama ako Europska unija i Kanada rade zajedno kako bi učinili ono što je opisao kao “ekonomsku štetu” SAD-u.
Njemački ministar gospodarstva Robert Habeck rekao je da “mora biti jasno da nećemo odstupiti pred SAD-om” nakon što je Washington najavio nove carine od 25 posto na automobile strane proizvodnje. Europska unija “sada mora dati čvrst odgovor na carine”, dodao je. Svaki treći automobil njemačkog proizvođača Porsche iz Stuttgarta prodaje se u SAD, zajedno sa svakim šestim BMW-om proizvedenim u Münchenu, prenosi DW.
Prebacivanje tvornica u SAD?
Automobilska industrija već se bori s proširenim carinama na čelik i aluminij. Ford i General Motors među ostalim velikim automobilskim tvrtkama pozvali su Trumpa da izuzme industriju od bilo kakvih daljnjih carina. Studija Komisije za međunarodnu trgovinu SAD-a iz 2024. predviđa da bi carina od 25% na uvoz smanjila uvoz za gotovo 75%, dok bi prosječne cijene u SAD-u povećale za oko 5%. Dužnosnici Bijele kuće rekli su da žele da američki radnici izrađuju više dijelova, a ne samo da ih sastavljaju, te su tvrdili da njihova akcija tjera tvrtke na preseljenje.
Dan prije najnovijih carina, južnokorejski Hyundai najavio je da će uložiti 21 milijardu dolara u SAD i izgraditi novu čeličanu u Louisiani. Trump je pozdravio ulaganje kao “jasnu demonstraciju da carine vrlo snažno funkcioniraju”. Vođa sindikata United Autoworkers Shawn Fain, koji se suprotstavio Trumpu na izborima, rekao je da predsjednik “korača kako bi okončao katastrofu slobodne trgovine koja je desetljećima uništavala zajednice radničke klase”. Na drugom mjestu, voditelj trgovinske skupine Američkog vijeća za automobilsku politiku, Matt Blunt, rekao je da su proizvođači automobila “predani” Trumpovoj viziji “povećanja automobilske proizvodnje i radnih mjesta u SAD-u”. Ali američki proizvođači automobila rekli su da carine ne smiju izazvati podizanje cijena za kupce.