Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski razgovarao je s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom jutros u Rimu u prvom susretu dvojice čelnika od njihovog katastrofalnog sastanka u Bijeloj kući u veljači. Bijela kuća je to nazvala “vrlo produktivnom raspravom”. Ukrajinski dužnosnik rekao je da bi se dvojica čelnika mogla ponovno sastati kasnije u subotu. Trump i Zelenski su u Rimu kako bi prisustvovali sprovodu pape Franje. Njihov susret dogodio se prije početka sprovoda, prenosi Politico.
“Predsjednik Trump i predsjednik Zelenski sastali su se danas privatno i imali su vrlo produktivan razgovor”, rekao je Steven Cheung, direktor komunikacija Bijele kuće. “Više detalja o sastanku će uslijediti”, rekao je. Glasnogovornik Zelenskog Sergij Nikiforov rekao je da je sastanak održan u Bazilici Sv. Petra i trajao je oko 15 minuta. “Čelnici su se složili nastaviti razgovore. Timovi rade na organizaciji naknadnog sastanka,” možda neposredno nakon sprovoda, rekao je Nikiforov.
Prilika za neformalne sastanke
Trumpu i Zelenskom su se u jednom trenutku pridružili britanski premijer Keir Starmer i francuski predsjednik Emmanuel Macron. Trump je kasno sinoć ekao da su Kijev i Moskva “vrlo blizu dogovora” o prekidu vatre u ukrajinskom sukobu. Trumpovi komentari za Truth Social došli su nekoliko sati nakon što se njegov posebni izaslanik Steve Witkoff sastao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Moskvi.
“Dogovorena je većina glavnih točaka”, rekao je Trump u svojoj objavi na društvenim mrežama nedugo nakon što je stigao u Rim na papin sprovod. Pozvao je dvije strane da se uskoro sastanu kako bi “to završili”. Kremlj je opisao razgovore kao “konstruktivne”. Ukrajina nije bila zastupljena na sastanku u Moskvi. Trump je nedavno upozorio da bi Washington mogao odustati od svojih napora za postizanje sporazuma o prekidu vatre ako dvije strane uskoro ne pokažu napredak. Papa Franjo, koji je preminuo u ponedjeljak, ima državnički ispraćaj na Trgu svetog Petra u Vatikanu. Memorijal, na kojem sudjeluju šefovi država i visoki dužnosnici iz cijelog svijeta, rijetka je prilika za neformalne susrete nacionalnih čelnika.
Meter: Witkoff nakon sastanka s Putinom već leti u SAD; Trump će odbiti amandmane Zelenskog
