Radovi na uređenju korita rijeke Plive pokrenuli su brojne reakcije lokalne javnosti koja je zabrinuta mogućim ishodom ovih radova. Jedan od prijepora oko kojeg se lome koplja odnosi se na količinu vode koja protječe koritom Plive.
Smatramo da je potrebno napomenuti da postoji još jedan važan moment koji se tiče nelegalnog korištenja vode rijeke Plive. Radi se o starom kanalu kojim se iz Velikog plivskog jezera dopremala voda do kruga poduzeća Elektrobosna.
Kada je 1894. godine za potrebe poduzeća Elektrobosna izgrađena hidroelektrana u krugu tvornice bila je to prva i najveća hidroelektrana u jugoistočnoj Europi što je Jajcu dalo poseban značaj u tom periodu naše povijesti. Voda za pokretanje hidroelektrane i hlađenje peći za topljenje ferosilicija dovedena je kanalom dugim 3600 metara iz Velikog plivskog jezera. Kanal koji i danas postoji dominira krajolikom brda Ćusine dijelom vodi kao akvadukt a dijelom prolazi kroz tunele ukopane u strme litice Ćusina.
Prošla su stoljeća, ratovi i revolucije, a kanal stoji i dan danas, svjedočeći o austrougarskom vizionarstvu i kvaliteti obavljenih poslova.
Danas kanal ne služi svojoj svrsi jer hidroelektrane već odavno nema, a voda za hlađenje peći koristila se iz drugih izvora. Kanal je sada samostalan objekt koji ne služi ničemu i nalazi se u vlasništvu Elektrobosne d.d., sumnjive kompanije pod upravljanjem vehabijskog lidera Adnana Peze. Kompanija se pod mutnim okolnostima dokopala brojnih nekretnina koje su ostale nakon privatizacije Elektrobosne. Privatizacija je nakon inspekcijskog uviđaja poništena od strane Vlade Federacije BiH o čemu se sada vodi sudski spor.
Vratimo se kanalu koji odavno ne služi svojoj svrsi i koji se još uvijek nalazi u nekakvom vlasništvu Elektrobosne d.d. i kojim u ime Adnana Peze upravljaju lokalne vehabije.
Postoji nekoliko nejasnoća koje se vežu uz aktualni status ovog objekta:
- Ako je objekt privatiziran zašto on još uvijek povlači vodu iz Velikog plivskog jezera? Predmet te sumnjive privatizacije je bio isključivo objekt kanala što sa sobom ne uključuje i pristup vodi jezera.
- Kanal je i danas pun vode koja negdje otječe. Kuda ona odlazi i pod čijom je kontrolom nije nam poznato.
- Iz naših smo izvora dobili informaciju da Elektrobosna d.d. nema koncesiju za zahvat vode iz Velikog plivskog jezera.
- Dalje, saznali smo također da Elektrobosna d.d. ostvaruje prihode prodajući vodu iz kanala koju neovlašteno zahvaća iz jezera.
- Doznali smo također da Elektrobosna d.d. ne plaća nikakve komunalne naknade za gospodarski objekt kanala što također treba provjeriti kod nadležnih.
- Ovim nezakonitim djelovanjem se također umanjuje protok vode koritom Plive što narušava ekološku ravnotežu toka rijeke Plive.