Biciklistički klub “Strijela” osnovan je u Jajcu 1905. godine.) Klub je imao statut i organe upravljanja. Članovi Kluba mogli su biti samo lica koja su posjedovala vlastiti bicikl. Svaki član je bio dužan da plaća propisanu članarinu. Mehaga Hadžiosmanović, jedan od najaktivnijih ljubitelja ovo-ga sporta, bio je predsjednik “Strijele” neprekidno 12 godina. Sekretar Kluba, više godina, bio je Ivica Kolaković) Redovno su održavane godišnje skupštine, na kojim su podnošeni izvještaji o radu i birani organi upravljanja.
Priređivane su godišnje zabave za članova i građane
Biciklistički klub “Strijela” priredio je 9. februara 1932. priredbu u hotelu “Grand”
S obzirom na loše i neredovne saobraćajne veze između Jajca i okolnih mjesta Jezera, Šipova, Mrkonjić-Grada, Banje Luke i Donjeg Vakufa, kao i na skup javni prijevoz, u gradu je bilo mnogo bicikla. Smatralo se normalnim otputovati biciklom i na duže relacije – do Travnika i Banje Luke. Neki građani su izdavali svoje bicikle pod zakup na sat, pola dana, ili naj-više dva do tri dana. Mladi najviše iznajmljivali bicikle za kraće relacije.
Prva biciklistička trka Donji Vakuf- Jajce, u dužini od 36 km, održana je 1907. godine. Prvi je na cilj stigao Mehaga Hadžiosmanović. Njegova porodica čuva nekoliko medalja s biciklističkih natjecanja. Jedna medalja nosi datum od 1907. godine i tekst koji glasi: “Strijela, svomu prvomu vozaču.” Vrijedno bi bilo pohraniti ove medalje u zavičajni muzej u Jajcu, kad bude otvoren.
U junu 1929. godine, “Strijela” je preko štampe najavila biciklističko natjecanje na stadionu SK “Borac” na Vaganju u Jajcu. Za ovu priredbu vladao je veliki interes biciklista, kojih ima u Jajcu tada ima lijep broj. Programom je bila predviđeno pet vrsta natjecanja:
- brza vožnja dva-deset rundi (8.800 m);
- lagana (spora) vožnja od dvije runde (700 m), s pobjednikom koji zadnji stigne na cilj, s tim da za vrijeme vožnje nigdje ne dotakne nogom pistu ili sjaše s bicikla;
- natjecanje žena od 5 rundi (1750 m);
- natjecanje djece ispod 16 godina (10 rundi dužine 4.400 m) i
- vožnja odraslih na 8.000 metara, s naročito udešenim preponama. Za sve trke javio se veliki broj natjecatelja. Za pobjednike na ovom natjecanju bile su predviđene “veoma lijepe srebrene i zlatne kolajne” od društva. Poslije natjecanja bila je predviđena zabava na kojoj je trebalo da svira tamburaški zbor Radničke čitaonice “Snaga”, koji “vrijedi kao najbolji tamburaški zbor u mjestu i okolici” U programu nije propušteno da se kaže da će se za dobro piće i mezu pobrinuti “najveseliji” jajački gostioničar Jožika August, koji je bio jedna od najaktivnijih članova “Strijele”.
Jajački biciklisti su se ozbiljno pripremali za ovaj susret. Sedamnaestog jula u štampi je objavljeno da je 15 članova “Strijele” koji su se prijavili za takmičenje, napravilo probnu trening vožnju na relaciji Jajce Jezero -Mrkonjić-Grad-Crna Rijeka Jajce, u dužini od 70 km.
Biciklističko natjecanje održano je 4. avgusta 1929. Ova sportska priredba pobudila je “silan interes” građana. Na 20 rundi (oko 8.000 m) natjecalo se pet učesnika i to: Franjo Saleta, Pero Nikić, Sreten Kozomora, Salko Bibić i Vlado Leodar. Prvi je na cilj stigao Bibić, a drugi Kozmara. Bibić je osvojio “veliku zlatnu kolajnu”, a Kozomara “veliku srebrenu kolajnu”. U novinama je za obojicu rečeno da su odlični igrači nogometnog kluba “Borac”. Treći je na cilj stigao Leodar.
U trci na pet rundi natjecali su se omladinci i to: Drago Leodar, Serbetić, Lihtner, Saleta i Salom. I ovo natjecanje bilo je uzbudljivo, jer su se djeca borila “svim silama”. Prvi je na cilj stigao Leodar, osvojivši “malu srebrenu kolajnu.”
U trci u pet rundi sa zaprekama startala su petorica trkača i to: Vlado Leodar, Ljubko Veron, Saleta Franjo, Salko Bibić i Pero Nikić.
U četvrtoj trci, na pet rundi, učestvovale su žene i omladinke i to: Dragica Veron, Finka Firić i Štefica Bajer. Prva je na cilj stigla Dragica Veron, dobivši kao nagradu ženski svileni suncobran. Posljednje i vrlo zanimljivo bilo je natjecanje u sporoj vožnji u kome je nastupilo pet takmičara. Svi su takmičari, izuzev jednog, bili diskvalificirani u toku vožnje. Nagrada je bila bure piva, koje su natjecatelji “bratski popili.”
U julu 1930. godine održana je redovna godišnja skupština Biciklističkog kluba “Strijela.” Na skupštini je izabran Upravni odbor: predsjednik Josip August, potpredsjednik Josip Šerbetić, sekretar Rafo Alhalel, blagaj-nik Edi Mehr i članovi Odbora Božo Veron, Ivan Crnoja, Smail Hadžios-manović i Jakub Ribić.
Godine 1938, “Strijela” je organizirala biciklističku trku Donji Vakuf – Jajce. Prvi je na cilj stigao Zvonko Lopac, za 57 minuta, a drugi Branko Grgić. Iste godine, povodom Dana vatrogasaca, organizirana je, pored ostalog, biciklistička trka “Strijele”. To je, kako kaže novinski izvještač, bio najinteresantniji dio programa ove proslave. Staza je bila duga 13 km i bila je vrlo pogodna za natjecanje. Prva nagrada je bila 100, a druga 50 dinara. Prvu nagradu osvojio je Rudo Grgić.
Kao i mnoga druga društva u Jajcu, “Strijela” je često priređivala godišnje priredbe za članove i građanstvo. Prihodi s ovakvih zabava upotrebljavani su za organiziranje biciklističkih natjecanja i druge potrebe. Devetog februara 1932. godine “Strijela” je priredila priredbu u hotelu “Grand.”
U okviru sportskog života “Strijela” je odigrala značajnu ulogu u razvoju biciklizma u gradu. Stotine mladića i djevojaka su naučili voziti bicikl, iako nisu imali vlastitog bicikla. Među članstvom je bilo dosta naprednih građana, radnika i mladeži. Oni su se često okupljali i na biciklima odlazili na Plivska jezera i okolna mjesta.
izvor: Hazim Eminefendić “Jajce 1878-1941”