Sjedinjene Američke Države neće se pridružiti izjavi G7 kojom se osuđuje raketni napad ruske vojske na mjesto održavanja sastanka Zapovjedništva Oružanih snaga Ukrajine (AFU) u Sumiju. O tome je 15. travnja izvijestio Bloomberg .
“Sjedinjene Države prekinule su donošenje zajedničke izjave G7 kojom se osuđuje ruski raketni napad na Sumy”, navodi se u utjecajnom američkom mediju.
Kako prenosi agencija, administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa odlučila je ne podržati zajedničku izjavu kako bi sačuvala priliku za mirovne pregovore i nastavila napore za rješavanje sukoba s Rusijom. Kanada, koja predsjeda skupinom G7, zauzvrat je primijetila da je nemoguće promovirati ovu izjavu bez američke potpore.
Istu vijest američkog medija danas prenose i ruski i ukrajinski mediji.
Rusija je pokrenula raketni napad na sjeveroistočni grad na Cvjetnicu 13. travnja, ubivši 35 ljudi i ranivši 119. To je označio jedan od najgorih napada na Sumy u cijelom ratu. O tome u utorak piše The Kyiv Independent. Prema Bloombergu, izjava je trebala osuditi ruski napad kao dokaz da je Moskva odlučna nastaviti svoj rat.
Dok su europski čelnici osudili napad kao ratni zločin, Trump je usvojio blaži ton, rekavši da je napad bio “užasan”, ali se vjerojatno dogodio “pogreškom”, bez daljnjih elaboracija.
Američki državni tajnik Marco Rubio izrazio je sućut žrtvama “užasavajućeg ruskog raketnog napada na Sumy”, ali nije pozvao na povećanje pritiska na Rusiju.
Ovaj potez samo je posljednji u nizu koraka Washingtona koji podrivaju jedinstvo G7 po pitanju Rusije i Ukrajine. Trumpova administracija prethodno se usprotivila zajedničkoj izjavi o trećoj godišnjici ruskog rata i stavila veto na prijedlog radne skupine za praćenje ruske “flote u sjeni” tankera.
Otkako je preuzeo dužnost u siječnju, Trump je preokrenuo dugogodišnju američku vanjsku politiku o rusko-ukrajinskom ratu, nastavivši izravan kontakt s Moskvom, istovremeno vršeći pritisak na Kijev privremenim prekidom ključne vojne pomoći.
Nakon ovoga Ukrajina ‘ima povod za prekid diplomatskih odnosa sa SAD-om’