Rusija i Sjedinjene Države počele su razgovore o zajedničkim projektima rijetkih zemnih metala i drugim projektima u Rusiji, a neke su tvrtke već iskazale interes za njih, rekao je u ponedjeljak izaslanik predsjednika Vladimira Putina za međunarodnu gospodarsku i investicijsku suradnju. Kirill Dmitriev. u izjavi za medij Izvestija.
Usred napora američkog predsjednika Donalda Trumpa da završi rat u Ukrajini, Kijev i Moskva su ponudili suradnju u oblasti minerala, iako je Trump u nedjelju rekao da se ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski želi povući iz predloženog sporazuma. Trump je ispred svog službenog razgovora u nedjelju izjavio kako će Zelenski “jako patiti” ako ne prihvati već dogovoreni sporazum o rudnim bogatstvima.
Putin je u veljači sugerirao da bi Sjedinjene Države mogle biti zainteresirane za zajedničko istraživanje nalazišta metala rijetkih zemalja u Rusiji, koja ima pete najveće svjetske rezerve metala koji se koriste u laserima i vojnoj opremi.
Kirill Dmitriev, rekao je da su razgovori već počeli. “Rijetki zemni metali su važno područje za suradnju i, naravno, počeli smo razgovore o raznim rijetkim zemnim metalima i (drugim) projektima u Rusiji-”
Dmitrijev, koji je bio dio ruskog pregovaračkog tima na razgovorima s američkim dužnosnicima u Saudijskoj Arabiji u veljači, rekao je da su neke tvrtke već pokazale interes za projekte ali nije imenovao nijednu i nije otkrio dodatne detalje.
Trump je u nedjelju rekao da je “ljut” na Putina i da će nametnuti sekundarne carine od 25 do 50 posto kupcima ruske nafte ako smatra da Moskva blokira njegove napore da okonča rat u Ukrajini. Trump je za NBC News rekao da je bio jako ljut nakon što je Putin prošli tjedan kritizirao vjerodostojnost vodstva Zelenskog, izvijestila je ta televizijska mreža. Trump je kasnije novinarima ponovio da je razočaran Putinom, ali je dodao: “Mislim da napredujemo, korak po korak”.
Kina ispred svih
Kineska kontrola nad 95% globalne proizvodnje i zaliha rijetkih zemnih metala, ključnih za industrije poput obrane i potrošačke elektronike, usmjerila je ostatak svijeta na pokušaje razvoja vlastitih zaliha.
Američki geološki institut procjenjuje ruske rezerve metala rijetkih zemalja na 3,8 milijuna metričkih tona, ali Moskva ima daleko veće procjene.
Prema Ministarstvu prirodnih resursa, Rusija ima rezerve 15 metala rijetke zemlje ukupne vrijednosti 28,7 milijuna tona od 1. siječnja 2023., a tih 3,8 milijuna tona je količina rezervi u razvoju ili spremnih za razvoj.
Izvestija je izvijestila da bi se o suradnji moglo dalje raspravljati u sljedećem krugu rusko-američkih pregovora koji bi se mogli održati sredinom travnja.