Iako su u Bosni i Hercegovini više od 5 godina. ceste, električni skuteri još nisu uvedeni u zakon kao pojam. Izmjene zakona najavljivane su prije gotovo pola godine, ali zasad ništa. Sve to ima za posljedicu da niti postoje pravila korištenja niti se njihova zloporaba može adekvatno sankcionirati, a broj nesreća je sve veći. Većina sudionika su maloljetnici.
Električni romobili – kompaktni, brzi, tihi, sve više postaju opasnost na cesti. Iako su na ulicama naše zemlje više od 5 godina, još uvijek nemamo zakon o električnim skuterima.
Izmjene su najavljene, javnosti su predstavljena pravila korištenja – moraju se kretati biciklističkom ili pješačkom stazom. Ograničava se brzina vožnje, uvode se kacige i slično. Ali slavni bh scenarij: od najave do usvajanja zakona dug je put.
“Izmjenama će se prije svega mobitel uvesti u zakon i moći ćemo ga sankcionirati kao i ostale sudionike u prometu. Prema onome što ja znam, to znači da djeca mlađa od 14 godina neće moći voziti auto, dvije osobe neće moći voziti auto, niti će moći biti u automobilu, Sve će to sigurno utjecati“, rekao je za BHRT Admir Gazić, policijski komesar MUP-a ZDK .
“Poslali smo i 5-6 dopisa nadležnima kako bismo napravili promjene i mogli adekvatno sankcionirati električne skutere. Prvenstveno možemo uraditi ono što smo se dogovorili, a to je da policija izda upozorenje”, kaže ministar unutrašnjih poslova ZDK Emir Vračo.
Što u praksi znači da su im ruke vezane – dok se pred Vijeće ministara BiH ne iznesu amandmani koji bi konačno trebali stati u kraj ovom problemu. Za to vrijeme samo u Kantonu Sarajevo u ovoj godini zabilježena je 51 prometna nesreća u kojoj je sudjelovalo pokretno vozilo, 5 s teškim posljedicama.
“Problem nastaje u pravosudnim institucijama, odnosno u tužiteljstvima i sudovima, koji, ne prepoznajući ovu vrstu prijevoznog sredstva u zakonu, ne znaju kako ga tretirati, bilo da se radi o prometnoj nesreći ili dovođenju u opasnost života opasnim sredstvom. ”, kaže Adis Imamović, prometni stručnjak.
Na kraju, sve dok svaki pojedinac može protumačiti korištenje ovih, u principu, ekološki korisnih i brzih načina prijevoza bez stvaranja gužvi, a policija može samo upozoravati – svijest o njihovom korištenju bit će na građanima koji ponekad nemojte ga imati.