Američki predsjednik Donald Trump u srijedu navečer najavio je da će SAD uvesti carine od 25 posto na sva vozila uvezena u zemlju, koje će stupiti na snagu 2. travnja. Rekao je da će ova mjera dovesti do “ogromnog rasta” za industriju, obećavši da će potaknuti radna mjesta i ulaganja u SAD-u. Šok u EU-u je tim veći što je ova odluka došla manje od 24 sata nakon što je šef EU-a za trgovinu Maroš Šefčovič odletio ovog tjedna u Washington kako bi se sastao s Trumpovim trgovinskim predstavnicima.
U Europskoj uniji rastu strahovi od najnovijeg Trumpovog poteza, tim više što se još nije ni oporavilo od šoka koji je Trump učinio uvođenjem 25%-nih carina na aluminij i čelik na globalnoj razini.
Osim toga primjetan je sve veći raskol unutar EU-a kada je riječ o zajedničkom odgovoru SAD-u. Odluka Europske komisije da uvede carine na američke proizvode, uključujući carine od 200 posto na američki alkohol, poglavito bourbon viski, pojačala je napetosti među državama članicama EU-a. Riječ je o planovima za osvetničke carine, uključujući i namete na američka alkoholna pića. To je pak naišlo na oštre reakcije Francuske, Italije i Irske, velike proizvođače alkoholnih pića i velike izvoznike istih u SAD.
Meter: Od danas počinje trgovinski rat SAD-a i EU-a. Zašto Trump ne popušta i tko će pobijediti?
Njemački proizvođači automobila pod najvećim udarom
Njemački proizvođači automobila osjetit će najveći teret carine na vozila od 25 posto koju je uvela Trumpova administracija i koja bi trebala stupiti na snagu 2. travnja, piše 27. ožujka Politico.
Uzvratite udarac, ali održimo otvorene kanale za razgovor poruka je koja dolazi iz Bruxellesa i prijestolnica Europske unije kao odgovor na vijest iz Washingtona.
Ali ako je gledati na prošlost EU-a u vezi s trgovinskim sporovima koji uključuju ključne gospodarske sektore, zemlje će biti pod sve većim pritiskom da se raziđu kako carine na automobile budu postajale bolne.
Bijela kuća je priopćila i da će dodatnih 25 posto poreza na automobilske dijelove početi u svibnju, označavajući oštru eskalaciju u transatlantskom trgovinskom ratu koji će naštetiti ionako posrnulom automobilskom sektoru.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je slijedeće bez prevelike konkretnosti: “Sada ćemo procijeniti ovu najavu, zajedno s drugim mjerama koje SAD predviđaju sljedećih dana. EU će nastaviti tražiti dogovorena riješenja, istovremeno štiteći svoje gospodarske interese.”
Sve glasniji pozivi na bojkot američkih proizvoda: Njemačka vlada protiv ideje
Berlin i Pariz traže ratoborniji pristup
Berlin i Pariz koristili su ratoborniji jezik, rekavši da blok treba uzvratiti, ponavljajući potrebu za nastavkom pregovora.
EU ne bi trebala ustuknuti pred SAD-om. Potrebni su snaga i samopouzdanje, rekao je vršitelj dužnosti ministra gospodarstva Njemačke Robert Habeck, povlačeći se u sljedećoj rečenici, obećavajući podršku Komisiji u postizanju dogovora.
“Jedino rješenje za Europsku uniju bit će podizanje carina na američke proizvode kao odgovor”, rekao je francuski ministar financija Eric Lombard u radijskom intervjuu u četvrtak, osuđujući SAD zbog “potpune promjene svoje ekonomske politike na vrlo agresivan način”.
Bit će boli
Bit će boli od Trumpovih carina. Europski proizvođači automobila izvezli su 749.000 automobila u SAD prošle godine, u vrijednosti od 38,5 milijardi eura, prema podacima Europskog udruženja proizvođača automobila.
Nije trebalo dugo čekati, a europski proizvođači automobila zabilježili su pad cijena dionica u četvrtak.
Hildegard Müller, čelnica moćnog njemačkog automobilskog lobija VDA, nazvala je Trumpove mjere “kobnim signalom za slobodnu trgovinu temeljenu na pravilima” i pozvala na “trenutačne pregovore”.
Ali do sada, pokušaji da se Trump odvrati nisu uspjeli.
Za sada je poruka koja dolazi iz Europe prilično unificirana. Ali to bi moglo početi padati kako se troškovi počnu gomilati – pogotovo jer će neke zemlje, poput Njemačke, biti teško pogođene, dok će druge poput Francuske, Španjolske i Italije, koje izvoze malo automobila u SAD, pretrpjeti mnogo manje.
Berlin je već krenuo u akciju za svoje proizvođače automobila, bjesomučno lobirajući prošle godine u neuspješnom pokušaju da spriječi EU da uvede nove carine na električna vozila proizvedena u Kini.
“Rasprave o antisubvencijskim [carinama] na uvoz kineskih električnih vozila prošle su godine pokazale koliko je teško doći do zajedničkog europskog stajališta ako su u pitanju interesi njemačkih proizvođača automobila”, rekao je Nils Redeker, zamjenik direktora think tanka Jacques Delors Center u Berlinu.
Dok se proizvođači automobila na liniji vatre zalažu za dogovorno rješenje, njihovi se interesi ne preklapaju u potpunosti s njemačkim. Udruga za vanjsku trgovinu zemlje rekla je: “Ne možemo ostaviti ovo jednostrano, regulatorno ponašanje bez odgovora”, pozivajući EU da cilja na američke velike tehnološke tvrtke koje posluju u Europi.
Belgija u šoku: Audi zatvara veliku tvornicu u Bruxellesu. Evo gdje je seli
Na vidiku je katastrofa
SAD čini 13 posto ukupnog njemačkog izvoza automobila, što predstavlja ključnu slamku spasa budući da su prihodi proizvođača automobila u Kini, njihovom najvažnijem tržištu, pod pritiskom jeftinijih i boljih kineskih električnih vozila.
Volkswagen, čiji vrhunski proizvođač automobila Porsche proizvodi sve svoje modele u Europi, ali većinu modela prodaje u SAD-u, posebno je ranjiv.
Ali neće samo njemački proizvođači automobila biti oštećeni novim carinama. Zahvaljujući dugogodišnjem sjevernoameričkom sporazumu o slobodnoj trgovini, proizvođači automobila i njihovi dobavljači razvili su složen opskrbni lanac s dijelovima i automobilima koji često prelaze između SAD-a, Meksika i Kanade više puta prije nego što dospiju u zastupstvo. Europski proizvođači automobila dio su te trgovine.
“Moderna proizvodnja vozila nije ograničena nacionalnim granicama. Automobilski transatlantski lanci vrijednosti danas su duboko isprepleteni”, rekao je Matthias Zink, predsjednik lobija za dobavljače automobila CLEPA, u izjavi. “Ove protekcionističke carine riskiraju raskid trgovinskog partnerstva građenog desetljećima.”
Trump također prijeti da će uzvratiti svim zemljama koje uzvrate na carine sljedećeg tjedna.
Trgovinski rat nije mogao doći u gore vrijeme za njemački automobilski sektor, koji se “suočava sa savršenom olujom” i u Kini i u SAD-u, rekao je Redeker iz Jacques Delors Centra.
“Njemački proizvođači sada su također u opasnosti da budu isključeni iz SAD-a”, rekao je. “Zapravo, dva najvažnija izvozna tržišta Njemačke izvan EU-a presušuju – svako iz različitih razloga, ali u isto vrijeme.”
Drastičan pad prodaje Tesle u Europi: Dio razloga je i Muskova politička retorika