Litavski graničari počet će koristiti helikopter za pratnju ruskih vlakova koji prolaze između Bjelorusije i eksklave Kalinjingrad, izvijestila je danas televizija LRT.
Litavski ministar unutarnjih poslova Vladislav Kondratovic rekao je da je cilj ovog poteza pooštriti nadzor nad vlakovima koji putuju u i iz Kalinjingradske oblasti, ruskog vojnog uporišta koje graniči s Litvom i Poljskom. “Sada smo usredotočeni na dva prioriteta: poboljšanje upravljanja našim nacionalnim i vanjskim granicama EU-a i provedba Pakta o migraciji i azilu”, rekao je Kondratovic.
Ministar je kao razlog naveo promjenjivi sigurnosni krajolik u regiji i nove prijetnje kao pokretačke čimbenike koji stoje iza promjene. “Graničari ostaju budni i pouzdano štite državnu granicu, stoga je jedan od naših prioriteta u potpunosti opskrbiti službu i djelatnike potrebnim sredstvima”, dodao je. Europska komisija dodijelila je 25 milijuna eura u okviru posebnog tranzitnog programa za potporu. Državna granična služba Litve iskoristila je sredstva za nabavu modernog helikoptera, specijalnih vozila i opreme za nadzor. Novi helikopter opremljen je video sustavima, alatima za vješanje tereta, mogućnostima traganja i spašavanja, protupožarnim značajkama i medicinskim objektima.
Tranzitni dogovor između Rusije i Litve
Posebna tranzitna shema dopušta Rusiji prijevoz ljudi i robe kopnom između Kalinjingrada i ostatka Rusije preko Litve. Ruta je postala pomnije promatrana kako NATO saveznici jačaju obrambene mjere duž istočnog krila saveza. Litva graniči s Bjelorusijom i Rusijom, uključujući dionicu od 227 kilometara duž Kalinjingrada, snažno militarizirane eksklave ukliještene između Litve i Poljske.
Rusija i Litva pregovarale su o pojednostavljenom tranzitnom režimu za Kalinjingrad kasnih 1990-ih. U početku se Rusija zalagala za pravo na vojni koridor, ali Litva je to odbila jer bi to narušilo suverenitet zemlje. Sporazum je potpisan i pojednostavljeni tranzitni mehanizam počeo je djelovati 1. srpnja 2003., pri čemu je Litva u potpunosti regulirala pravila tranzita. Kad je Litva pristupila EU 2004., pridružila se i zajedničkoj politici ekonomskih sankcija. Tranzit je relativno neometano tekao do 2022., a od oscilira rigoroznost nadzora tranzita od strane Litve (i EU), pa je tako bilo i kraćih faza de facto blokade.
Litva najavljuje izdvajanja od čak 5-6% BDP-a na vojsku