Travanj 1992. godine obilježen je krvavim sukobima između srpskih i hrvatskih snaga, osnivanjem Hrvatskog vijeća obrane (HVO) te prvim ozbiljnim ofenzivama i gubicima u Bosni i Hercegovini. Najteže stanje bilo je na jugozapadnom bojištu – na prostoru Livna, Šujice i Kupresa.
Pad Kupresa i veliki gubici
Kupres, visoravan od strateške važnosti za prodor iz Dalmacije prema središnjoj Bosni, bio je meta žestokih srpskih napada. Napad je počeo 2. travnja 1992., a već 3. travnja snage HVO-a iz Posušja i Tomislavgrada započinju protuudar. Do 6. travnja stižu pojačanja JNA iz zapadne Slavonije i Knina, uključujući i četu tenkova.
Hrvatske su snage bile brojčano slabije i pod velikim pritiskom. U borbama za Kupres poginulo je oko 160 ljudi, uključujući 29 pripadnika Kupreške bojne i 19 civila. U obrani su sudjelovali i dragovoljci iz dijaspore, a posebno važna bila je pomoć Specijalnih postrojbi Glavnog stožera HV-a, koje je predvodio general Ante Roso, a potom preuzeo Ante Gotovina.
Preustroj i konsolidacija
U trenucima krize, general Janko Bobetko imenuje pukovnika Žarka Tolu zapovjednikom obrane Tomislavgrada, a Miljenka Crnjca koordinatorom. Uz reorganizaciju i konsolidaciju, hrvatske snage polako preuzimaju inicijativu.
Bojište u Hercegovini i Mostar pod opsadom
U isto vrijeme, u Mostaru je bilo izuzetno teško. Srpske snage zauzimaju većinu dominantnih položaja, a grad je gotovo potpuno opkoljen. U travnju 1992. godine, HVO formira operativnu grupu za jugoistočnu Hercegovinu pod zapovjedništvom generala Slobodana Praljka i osniva devet bojni HVO-a u Mostaru. Sukobi počinju 3. travnja eksplozijom u Sjevernom logoru.
Srpske snage napadaju Mostar, ali se HVO i HOS zajednički uspijevaju oduprijeti. U Čapljini 24. travnja JNA predaje vojarnu nakon okruženja i napada HVO-a i HV-a, čime se učvršćuje obrana doline Neretve.
Lipanjske zore – prvi veliki preokret
Pravi preokret dolazi dva mjeseca kasnije – u operaciji Lipanjske zore, od 7. do 26. lipnja 1992. godine. Združene snage HVO-a i HV-a oslobađaju dolinu Neretve i veći dio Hercegovine, a JNA i srpske snage trpe težak poraz. To označava trenutak kada HVO, od slabo opremljene skupine, postaje organizirana i pobjednička vojska.
Izvor: Večernji list BiH