Njemačka je spremna opremiti svoje oružane snage lebdećim streljivom (podvrsta tzv. “dronova kamikaza”) po prvi put usred rastućih geopolitičkih napetosti u regiji. Dva izvora iz ministarstva obrane rekla su Reutersu da će ugovori s dvije tvrtke za prvu seriju eksplozivnih bespilotnih letjelica biti finalizirani u nadolazećim danima, iako konkretni detalji nisu objavljeni.
Ove će letjelice idućih mjeseci biti podvrgnute testiranju njemačke vojske, mornarice i zrakoplovstva. Izvori su također naznačili da Berlin planira potpisati dugoročnije ugovore do kraja godine za veću zalihu dronova samoubojica. Unatoč rastućem interesu, Njemačka još nije u potpunosti integrirala lebdeće streljivo u svoju vojsku, vjerojatno zbog svog konzervativnog obrambenog stava i etičkih problema oko upotrebe autonomnih smrtonosnih platformi.
Lekcije iz Ukrajine
Lebdeće streljivo su jednosmjerni napadački dronovi koji lebde iznad ciljanog područja prije nego što se samounište ili detoniraju nakon udara. Ovo se streljivo pokazalo vitalnim u rusko-ukrajinskom ratu, omogućujući objema stranama da precizno gađaju ciljeve visoke vrijednosti i ometaju neprijateljske operacije. Ovi dronovi su jeftini, precizni, okretni u zraku i zaobilaze rizike smrti za stranu koja napada.
“Korištenje bespilotnih letjelica i obrana od bespilotnih letjelica ključno je za opstanak naših trupa na modernom bojnom polju”, rekao je jedan od izvora. “To je nešto što smo naučili u Ukrajini.” Izvor je također naglasio da svaki njemački vojnik mora biti obučen za upravljanje bespilotnim letjelicama, s obzirom na brzo razvijajući krajolik modernog ratovanja. Početni ugovori za dronove/streljivo navodno će se usredotočiti na ograničeni broj za obuku, s većim narudžbama koje se očekuju u kratkom roku nakon.
Zamjena i nadopuna starijih oružanih sustava
U Ukrajini je lebdeće streljivo, uključujući FPV bespilotne letjelice, isplativo i dostupno u velikom broju, spuštajući ljestvicu uvjeta za taktičke sposobnosti preciznih napada izvan linije vidljivosti na postrojbe na razini voda, sa specijaliziranim operaterima koji su sada ugrađeni na svim razinama ukrajinske vojske. Slične prilagodbe pojavljuju se u ruskoj vojsci.
Ovaj razvoj imaju duboke implikacije na dizajn vojske, razvoj doktrine, obuku, i druga područja vojske. Rojevi lebdećeg streljiva s različitim dometima i bojnim glavama mogu se koristiti za usporavanje, popravljanje i uništavanje neprijateljskih snaga, ometajući njihovu logistiku i sprječavajući njihovu sposobnost učinkovitog manevriranja, pregrupiranja ili reagiranja. FPV bespilotne letjelice često su uključene tijekom mehaniziranih napada, i za pružanje precizne vatrene potpore za pješačke jedinice, piše Center for European Policy Analysis (CEPA).
Medij: Ruska revolucija u borbi protiv dronova. Razvili lasersku pušku protiv bespilotnih letjelica