Njemački ministar obrane Boris Pistorius i njegov estonski kolega, Hanno Pevkur, pokazali su spremnost pomoći u osiguravanju mira u Ukrajini čizmama na terenu – barem u teoriji.
“Ne mogu zamisliti nijednu situaciju u kojoj Njemačka ne bi sudjelovala u bilo čemu što bi bilo rezultat pregovora o prekidu vatre ili čak miru”, rekao je Pistorius na događaju koji je zajednički organiziralo nekoliko medijskih kuća u četvrtak u Berlinu te dodaje: “Ali to se mora odlučiti kada dođe vrijeme i to ovisi o toliko mnogo parametara, poput: Koliko će vojnika uopće biti prihvaćeno u prekid vatre? Koji bi mogao biti mandat? Tko u tome sudjeluje? To nije ništa o čemu bismo trebali javno raspravljati prije nego što uopće bude jasno hoćemo li imati prekid vatre”, dodao je, prenosi Politico.
Detalji, detalji, detalji…
Pistoriusovi komentari uslijedili su dok su se europski čelnici u četvrtak sastali u Parizu zajedno s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim kako bi razgovarali o pregovorima o prekidu vatre i vojnoj potpori Kijevu. Očekuje se da će čelnici razgovarati o načinima kako francusko-britanski prijedlog za raspoređivanje “koalicije voljnih” u Ukrajini učiniti “operativnijim i konkretnijim”, rekao je dužnosnik francuskog predsjedništva
Zelenski je u utorak također rekao da će pritisnuti partnere da vidi “tko je spreman” poslati vojnike u Ukrajinu. Estonski ministar Pevkur istaknuo je važnost razjašnjavanja mandata pod kojim će trupe biti raspoređene. “Kada su naše trupe tamo — njemačke trupe, estonske trupe, francuske trupe, britanske trupe — onda su te trupe tamo fiksirane i postojat će iskušenje za Rusiju da nas tamo veže, a zatim da nas testira negdje drugdje”, rekao je Pevkur. Ima “toliko stvari za raspraviti prije nego što kažemo, ‘Da, tu smo’ ili ‘Da, podržat ćemo Ukrajince na ovaj način.’ Ali sigurno ćemo o tome vrlo ozbiljno razgovarati”, tvrdi.
Idealno jamstvo sigurnosti za Ukrajinu bilo bi članstvo u NATO-u, dodao je Pevkur. Ali s obzirom na aktualne razgovore između SAD-a i Rusije, članstvo u NATO-u za sada se čini malo vjerojatnim, rekao je Pistorius. “Predsjednik Trump je skinuo ideju članstva Ukrajine u NATO-u bez ikakvog pritiska”, rekao je Pistorius i nastavio: “Bojim se da članstvo Ukrajine u NATO-u nije na stolu”.
Pistorius skeptičan da će Europljani biti pušteni za pregovarački stol
Obojica ministara su tvrdila da je trajni mir za Ukrajinu moguć jedino ako Kijev i njegovi europski saveznici sudjeluju u mirovnim pregovorima. Čini se, međutim, da Pistorius nije uvjeren da će Europljani osigurati mjesto za stolom kada je riječ o razgovorima Trumpove administracije, čak i dok njegove francuske i britanske kolege pokušavaju dobiti takvu ulogu pokazujući spremnost da pošalju mirovne trupe u slučaju eventualnog dogovora. “Da vidimo hoće li biti uspješni”, rekao je Pistorius o francusko-britanskom pristupu. “Nadam se da hoće, ali trenutno ne vjerujem u to. U Washingtonu se ne vidi niti se može čuti signal da su nas voljni pustiti za stol. I bojim se da bi tako moglo i ostati”, zaključuje.
Ono što također ostaje nejasno je hoće li Pistorius – jedan od najpopularnijih njemačkih političara, prema anketama – i dalje biti na čelu za nekoliko tjedana. Njegova Socijaldemokratska stranka lijevog centra (SPD) trenutačno je u koalicijskim pregovorima s konzervativnim pobjednicima izbora u veljači u zemlji, a tek treba odlučiti hoće li zadržati mjesto ministra obrane nakon što se uspostavi nova vlada. Pistorius je, međutim, još jednom jasno dao do znanja da želi ostati na toj poziciji. “Volio bih nastaviti svoj posao jer još nije gotovo”, rekao je.
20-ak zemalja za ukrajinsku ‘koaliciju voljnih’: Tko, kada i koliko