Prije nekoliko dana izvijestili smo o „udaru s leđa“ kojeg je Kina dobila od svog velikog južnog susjeda Vijetnama koji se navodno odlučio svrstati u Trumpov protukineski „carinski tabor“.
Naime, Hanoj je, kako je to u petak priopćio Reuters, obećao američkoj administraciji da će pojačati nadzor nad kineskim proizvodima koji se izvoze u SAD preko njegovog teritorija i postrožiti trgovinska pravila s Kinom.
Kineski odgovor na novonastalu situaciju stigao je u ponedjeljak od strane najvišeg vrha zemlje. Tako je, prema pisanju ruske agencije TASS koja se pozvala na središnju kinesku televiziju, u Vijetnam, u ponedjeljak u podne po lokalnom vremenu stigao kineski čelnik Xi Jinping. Stigao je u dvodnevni državni posjet, nakon kojeg će od 15. do 18. travnja posjetiti još i Maleziju i Kambodžu – zemlje koje posljednjih godina bilježe rastuće trgovinske i investicijske veze s Kinom.
Prema kineskom Ministarstvu vanjskih poslova, posjet Xi Jinpinga Vijetnamu trajat će dva dana. Potom će od 15. do 18. travnja posjetiti Maleziju i Kambodžu – o čemu izvješćuje kinesko ministarstvo vanjskih poslova.
Traži da se Vijetnam pridruži Kini
Xi Jinping je apelirao na Vijetnam da se pridruži Kini u podršci multilateralne trgovine, dok započinje diplomatsku turneju s visokim ulozima po glavnim ekonomijama regije koja se oslanjaju na izvoz u pokušaju da svoju zemlju pozicionira kao stabilnog partnera za razliku od Sjedinjenih Država. O tome u ponedjeljak piše CNN.
Putovanje dolazi samo nekoliko dana nakon što je američki predsjednik Donald Trump pauzirao svoje “recipročne” carine na većinu zemalja na 90 dana – suzivši fokus svog trgovinskog rata isključivo na Kinu.
Dok Washington i Peking razmjenjuju rekordno visoke namete, zemlje jugoistočne Azije – koje još uvijek hvataju dah od sada obustavljenih američkih carina – postaju sve zabrinutije zbog toga što će biti uhvaćene u unakrsnoj vatri između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava.
Nastojeći iskoristiti previranja izazvana Trumpovim carinama, očekuje se da će Xi Kinu prikazati kao pouzdanog partnera i branitelja globalne trgovine. Vijetnam i Kambodža bili su među zemljama koje su najviše pogođenim Trumpovim carinama, postavljenim na 46%, odnosno 49% prije pauze.
Vijetnam i Kina jačaju veze: Potpisali 10 sporazuma
Složen položaj između „ralja“ gospodarskih divova
No, dok navedene zemlje – inače članice ASEAN-a, prostiru crveni tepih za Xija, one također moraju pažljivo koračati – i izbjegavati dojam da su na strani Kine te potencijalno riskirati isprovociranje Trumpa tijekom vlastitih pregovora o carinama na čekanju.
Neki su oprezni zbog svoje preplavljenosti jeftinom kineskom robom koja je sada zatvorena za američka tržišta zbog nevjerojatno visokih carina. Kina već ima trgovinski suficit s Vijetnamom, izvozeći 1,6 puta više od vrijednosti koju uvozi iz svog južnog susjeda.
Kao blok, Udruga država jugoistočne Azije prestigla je SAD i Europsku uniju kao najveće izvozno tržište Kine od 2023., prema podacima kineske carine.
U potpisanom članku objavljenom u ponedjeljak u vijetnamskim državnim medijima, Xi je ponovio da nema pobjednika u trgovinskom ili tarifnom ratu, a protekcionizam neće voditi nikamo.
“Naše dvije zemlje trebale bi odlučno zaštititi multilateralni trgovinski sustav, stabilne globalne industrijske i opskrbne lance te otvoreno i kooperativno međunarodno okruženje”, napisao je Xi, prema službenoj kineskoj državnoj novinskoj agenciji Xinhua.
Dok Filipinci izvode predstavu s Kinezima, Vijetnam u blizini punom parom gradi otočja
Vijetnam i Kina ojačat će veze
Vijetnam, proizvodna sila u usponu, doživio je porast kineskih ulaganja posljednjih godina jer proizvođači premještaju opskrbne lance iz Kine kako bi iskoristili niže troškove rada i zaštitili se od američkih nameta. Kineska trgovina s Vijetnamom gotovo se udvostručila između 2017. i 2024., čime je komunistička država postala najveći trgovinski partner Kine u jugoistočnoj Aziji.
Dok je u Hanoju, očekuje se da će Xi dodatno ojačati te veze. Dvije zemlje trebale bi potpisati oko 40 sporazuma u više sektora – uključujući suradnju na željeznicama, poljoprivrednoj trgovini te digitalnom i zelenom gospodarstvu, rekao je u subotu zamjenik vijetnamskog premijera Bui Thanh Son, prenosi Reuters.
Vijetnam je odobrio planove za izgradnju željeznice vrijedne 8,3 milijarde dolara koja povezuje njegov sjeverni lučki grad Haiphong s Kinom, što će se djelomično financirati kineskim zajmovima. Zemlja također želi kupiti kineski domaći putnički zrakoplov koji proizvodi kineski državni proizvođač aviona COMAC.
Wen-ti Sung, nerezidentni suradnik u Atlantskom vijeću, rekao je da Xijev visoki posjet ima dva smjera: ekonomski, radi se o pronalaženju načina za diverzifikaciju kineskog gospodarskog otiska u svijetu; na vanjskopolitičkom planu, također je usmjeren na približavanje zemalja Kini dok su one uznemirene Trumpovim ponovnim carinama.
“Ono što Xi sada pokušava učiniti jest otići tamo osobno. Umjesto straha i pritiska, Xi će im pokazati ljubav, možda i neke ‘suvenire’ usput”, rekao je, misleći na moguće nove trgovinske sporazume i nadogradnje njihovih strateških partnerstava. “Sve su ovo načini da Kina pokaže da sam na tvojoj strani. Sigurno je družiti se s Kinom, pogotovo ako si zabrinut za SAD.”
Kina i Vijetnam dogovorili jače veze: Suradnja oko željeznica, razmjene podataka i rijetkih metala
Granični sporovi
No, odnosi između Kine i njezinih susjeda zategnuti su posljednjih godina, s rasplamsavanjem napetosti zbog tvrdnji o spornom suverenitetu u Južnom kineskom moru.
U veljači su kineski ratni brodovi održali vježbe bojevog gađanja u vodama u blizini Vijetnama u zaljevu Tonkin, poznatom kao zaljev Beibu u Kini, nakon što je Hanoi objavio kartu definirajući svoje teritorijalne zahtjeve tamo.
U svom potpisanom članku u vijetnamskim novinama Nhan Dan, Xi je pozvao dvije zemlje da “ispravno upravljaju razlikama i čuvaju mir i stabilnost u našoj regiji”.
“Uspješno razgraničenje naših granica na kopnu i u zaljevu Beibu pokazuje da smo s vizijom u potpunosti sposobni ispravno riješiti pomorska pitanja putem konzultacija i pregovora”, rekao je Xi.
Trump sada ipak treba saveznike za trgovački rat protiv Kine