Nekadašnji visoki dužnosnik AID-a prijavio je predsjednika SDA Bakira Izetbegovića i nekadašnje visoke obavještajce za niz nikada razriješenih političkih ubojstava, među kojima je i ono zamjenika ministra FBiH
Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine formiralo je predmet protiv visokih bošnjačkih dužnosnika, predsjednika Stranke demokratske akcije Bakira Izetbegovića, njegova bliskog suradnika i dugogodišnjeg obavještajnog dužnosnika Osmana Mehmedagića Osmice, kao i nekadašnjeg prvog čovjeka tajne bošnjačke policije – Agencije za istrage i zaštitu (AID) Kemala Ademovića po prijavi da su povezani s nerazjašnjenim političkim ubojstvima, među kojima je i ono Joze Leutara, hrvatskog doministra unutarnjih poslova Federacije BiH, piše Večernji list BiH.
Provjera navoda
Zapalio se telefaks
A poveznicu s tim novcem imao je upravo Izetbegović, tvrdi Garaplija. Dodaje kako je veliki dio dokumenata koje je zadržao iz vremena djelovanja Agencije za istrage i zaštitu pohranio na sigurno te podijelio sa stranim obavještajcima. Prvi put je otkrio kako je Leutar bio svjestan da mu se glava nalazi u torbi te da je konstantno bio praćen. Tada je obnašao dužnost u MUP-u Federacije BiH. – Sredinom 1996. godine Jozo je otkrio da ga prate, prisluškuju, kada mu se u uredu zapalio telefaks uređaj u koji je bilo ugrađeno tajno sredstvo za prisluškivanje. Nakon afere Leutar se povukao iz MUP-a na neko vrijeme, ali se ubrzo vratio želeći završiti započete istrage. Eksplozivnom napravom je spriječen u svojim nakanama. U gužvi nakon atentata i pružanja pomoći nestala je Jozina aktovka s dokazima o kriminalu o kojem je javno govorio -piše u knjizi Garaplija. Njegovi navodi dragocjeni su za nastavak istrage koja desetljećima tapka u mjestu. Čak i unatoč tome što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine prije nekoliko godina naložio Tužiteljstvu BiH da do kraja istraži slučaj atentata na doministra. I prije smo pisali kako su istražitelji ispitali više svjedoka vezano uz to ubojstvo, ali nije poznato jesu li se Tužiteljstvo i istražitelji pozabavili ključnim akterima montiranja kaznenog, a poslije i pravosudnog postupka. Ponajprije Faikom Lušijom i bivšim ministrom unutarnjih poslova Mehmedom Žilićem. Nečasnu ulogu imao je i američki general Jacques Paul Klein.