Kremlj je danas objavio da “pomno prati” tržišta nafte nakon što je cijena ruske ključne izvozne vrste, sirove nafte Ural, pala prema granici od 50 dolara. “Vrlo pažljivo pratimo situaciju, koja je trenutno okarakterizirana kao izuzetno turbulentna, napeta i emocionalno preopterećena”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov za Interfax. Ruske vlasti čine sve što mogu kako bi ublažile posljedice globalne situacije na rusko gospodarstvo, dodao je.
Peskov je pad cijene pripisao “odluci SAD-a da uvede carine za većinu zemalja u svijetu”. Sirova nafta Ural pala je u petak na 52,76 dolara po barelu u baltičkoj luci Primorsk, prema podacima Argus Media koje navodi Bloomberg. To je znatno ispod referentne vrijednosti od 70 dolara po barelu koja se koristi za planiranje ruskog proračuna za 2025. godinu. Budući da prihodi od nafte i plina čine gotovo 30% proračunskih prihoda u razdoblju siječanj-veljača, pad cijena predstavlja značajne fiskalne izazove za rusku ekonomiju. Kolaps cijena mogao bi destabilizirati ruski savezni proračun, budući da su vojni izdaci za sukob u Ukrajini naglo povećali državnu potrošnju početkom 2025. Ako cijena padne ispod granice od 50 dolara, to bi gurnulo ključni ruski izvoz nafte na najnižu razinu u gotovo dvije godine.
Ruski prihodi od nafte i plina 17% manji na godišnjoj razini
Još krajem ožujka, globalne cijene nafte zapravo su rasle, potaknute američkim sankcijama Iranu i tekućim raspravama o potencijalnom prekidu vatre u ruskom ratu u Ukrajini, pri čemu je sirova nafta Brent dosegnula 72,52 dolara po barelu, dok je američka sirova nafta West Texas Intermediate porasla na 68,68 dolara. Danas je Brent na 64.4 dolara, a WTI na 61 dolar.
Unatoč tome što su do kraja ožujka cijene nafte ipak rasle, ruski prihodi od nafte i plina pali su za 17% na godišnjoj razini u ožujku na 1,08 bilijuna rubalja (12,8 milijardi dolara), jer su prisilni popusti na sirovu naftu i jača rublja pogodili proračunske priljeve, izvijestio je 3. travnja Moscow Times, pozivajući se na podatke ruskog Ministarstva financija. Ministarstvo je priopćilo da je vlada izgubila otprilike 230 milijardi rubalja (2,7 milijardi dolara) prihoda od poreza u usporedbi s ožujkom 2024., pri čemu prihodi od nafte i plina čine jednu trećinu ukupnog državnog prihoda. Prihodi od energije ostaju ključni izvor financiranja za rat, unatoč zapadnim sankcijama i ograničenju cijena osmišljenom da ograniči zaradu Moskve od izvoza nafte.
Vedomosti: Odvajanje EU od ruske energije koštalo je blok 1,3 bilijuna eura