Prije nego što je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu prije više od tri godine, malo je vojnih planera vidjelo potencijal za bespilotne zračne sustave (UAS) na bojnom polju. O tome 1. travnja piše američki medij The National Interest.
Napori Rusije da se uklone leteći problemi uključivali su sve, od ometača signala do sačmarica. Ipak, oružje s izravnom energijom (DEW) kao što su laseri pokazalo se kao ono koje najviše obećava. Kraljevska mornarica Ujedinjenog Kraljevstva radi na postavljanju velikih Dragonfire lasera protiv dronova/projektila na svojim brodovima u nadolazećim godinama, dok dizajneri u Rusiji istražuju mobilne opcije koje uključuju sustav montiran na kamionu koji može automatski otkriti, pratiti, identificirati i uključiti platforme u zraku.
Drugi napor usmjeren je na nešto još manje. Ruska agencija TASS izvijestila je da je prva ruska “laserska puška” koja može oboriti dronove “na udaljenosti od 500 metara” bila izložena na nedavnoj Sveruskoj konferenciji u St. Petersburgu. Puška, koja bi mogla biti otprilike veličine jurišnog oružja Kalašnjikov, razvijena je za zaštitu “civilnih objekata” od dronova.
Vojske NATO-a nisu spremne za ratove dronovima, tvrdi ukrajinski zapovjednik
Pravi “laserski pištolj” protiv dronova?
Iako ovo nije prvo takvo osobno lasersko oružje, ono naglašava da bi oružje s izravnom energijom (DEW) moglo biti najučinkovitija opcija za suprotstavljanje malim dronovima ili rojevima istih.
“Prema našim podacima, takvi sustavi su u fazi projektiranja u Rusiji i nisu angažirani u zoni specijalne vojne operacije. Po prvi put prikazujemo prototip laserske puške koja uništava bespilotne letjelice. Dizajnirana je protiv FPV dronova i djeluje na udaljenosti do 500 metara.
Laserska puška fizički utječe na bespilotnu letjelicu tehnologijom fokusirane emisije iterbijevog lasera. Laserska zraka uništava tijelo bespilotne letjelice, propeler, motore, bateriju, itd.”, rekla je za TASS tvrtka koja razvija pušku.
Također je priznato da su i ukrajinske snage koristile slično lasersko oružje.
Prepreke za prevladavanje pošasti dronova
Iako je lasersko oružje prikazano na spomenutoj konferenciji u biti bilo veličine moderne jurišne puške, ostaju pitanja, posebice gdje bi se mogao nalaziti njegov izvor energije. Iz slike koju je dostavio TASS, čini se da je puška bila montirana na tronožac i, umjesto spremnika, dobivala energiju preko strujnog kabela.
Ovo bi mogao biti povratak na bacače plamena dizajnirane za sovjetsku Crvenu armiju prije Drugog svjetskog rata. Projektori plamena namjerno su napravljeni da izgledaju kao obične puške, a kasnije kao lake strojnice, dok su rani modeli imali tenk opremljen nečim što je nalikovalo pješačkom ruksaku.
Koncept je bio izbjeći da se operater bacača plamena izdvaja od ostalih trupa. Nije jasno je li to bilo razmatranje, ali vjerojatnije je da se podrazumijevalo da će izvor energije za oružje biti značajan. U najboljem slučaju, to bi bio ruksak koji bi operater nosio na leđima, ali mogao bi zahtijevati i nešto značajnije.
To objašnjava zašto je prošlo mnogo godina otkako se mnogo čulo o kineskom ZKZM-500 , laserskom oružju kalibra 15 mm koje se prvi put spominje u izvješću The South China Morning Posta iz 2018. Težio je oko 6,6 funti i, pokretan punjivom litij-ionskom baterijom, imao je domet veći od pola milje.
Cijena oružja tada se smatrala značajnom, s puškama koje su koštale 15.000 dolara ili više. Međutim, s obzirom na to da su male, jeftine bespilotne letjelice korištene za uništavanje tenkova, dok su proturaketne/protivdronove rakete i rakete koje se koriste za suzbijanje bespilotnih letjelica Huti militanata u Crvenom moru koštale stotine tisuća do milijune dolara, puške bi se trebale smatrati daleko pristupačnijom opcijom.
Moglo bi još proći neko vrijeme prije nego što “laserski” topnik postane dio pješačkog odreda, ali tehnologija je sve bliža kako se pomiče iz znanstvene fantastike u stvarnost.
Ukrajina dronovima po ruskoj bazi gdje su strateški bombarderi