Konaković traži akciju EUFOR-a: “Dodik je prijetnja, mora biti uhićen”
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković najavio je hitne mjere nakon što je vlada Republike Srpske proglasila njemačku ministricu za Europu Annu Lührmann nepoželjnom osobom (persona non grata) i onemogućila joj planirane sastanke u Banjoj Luci.
Na izvanrednoj konferenciji za novinare u Sarajevu, Konaković je izjavio da će zatražiti angažman EUFOR-a kako bi se uhitilo Milorada Dodika i njegove najbliže suradnike.
“To su terorističke prijetnje”
„To su terorističke prijetnje ministrici“, kazao je Konaković, komentirajući navode njemačke dužnosnice da su joj Dodikovi ljudi prijetili nasiljem, zbog čega je morala napustiti Banju Luku.
Dodao je kako “diplomatska pozornica gori” te da se incidenti ovog tipa više ne mogu tolerirati. Pozvao je na pravosudni progon jer su, kako kaže, ugrožene osobe pod međunarodnom zaštitom, za što zakon BiH predviđa kazne do pet godina zatvora.
EUFOR bi mogao intervenirati
Konaković tvrdi kako je Dodik osobno zapovjedio da se ministricu zastraši te da je preuzeo kontrolu nad policijom RS-a kako bi se naredba izvršila. Budući da su neki dužnosnici MUP-a RS to odbili, incident je dodatno eskalirao.
Ministar vanjskih poslova BiH sada „ultimativno traži“ intervenciju EUFOR-a, ističući da u Europskoj uniji raste spremnost da se dopusti njihovo sudjelovanje u privođenju Dodika, predsjednika NSRS Nenada Stevandića i premijera RS Radovana Viškovića.
Uloga Srbije pod upitnikom
Posebnu zabrinutost izaziva činjenica da se u vrijeme incidenta u Banjoj Luci nalazio i Ivica Dačić, ministar unutarnjih poslova Srbije. Konaković traži da se razjasni uloga Srbije u cijelom slučaju.
U BiH uskoro stiže i europska povjerenica za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas, a ovaj incident bit će, prema najavama, glavna tema razgovora zakazanih za 8. travnja.
Pritisak na HDZ BiH
Konaković je uputio apel HDZ-u BiH da prestane podržavati Dodika na državnoj razini: „Neka HDZ ne preuzima na sebe takvu vrstu odgovornosti“. Pritom je pozvao na hitnu promjenu vlasti i imenovanje Neboje Vukanovića, lidera oporbe iz RS, za novog ministra sigurnosti BiH kako bi se deblokirao rad Vijeća ministara.
Politička i sigurnosna situacija u BiH tako ulazi u novu i izuzetno osjetljivu fazu s potencijalnim međunarodnim posljedicama.
Diplomatski skandal: RS proglasila njemačku ministricu Annu Lührmann nepoželjnom