Trumpov carinski tsunami nakon odluke u prošlu srijedu, 2. travnja, da uvede globalne carine na sav uvoz u SAD ne prestaje donositi kaos i paniku.
Nakon početne reakcije koja je srušila američke burze i preko noći nanijela štete tvrtkama mjerljive u bilijunima dolara, najviše se čekao današnji ponedjeljak.
Naravno, novi dan uvijek najprije počne na Dalekom istoku, pa su azijska tržišta u tom smislu najrelevantniji pokazatelj toga što će vjerojatno slijediti i diljem svijeta. Tim više što je velika Kina u petak uvela uzvratne carine protiv SAD-a što je potaknulo strah od recesije i globalnog trgovinskog rata.
Trumpove carine kao ‘nuklearna bomba’ na svjetsku trgovinu
Kolaps u Aziji, panika u Japanu
Kako navodi CNN, azijska tržišta u ponedjeljak su doživjela kolaps, produbljujući globalni pad burzi. Japanski referentni indeks Nikkei pao je za više od 8% ubrzo nakon otvaranja. Indeks, koji prati 225 najvrjednijih japanskih kompanija, pao je ispod razine od 33.000 bodova prvi put od kolovoza 2024. Širi Topix indeks trgovao je 7,5% niže, nakon što se donekle oporavio od najdubljih gubitaka.
Azijska tržišta prate najgoru dvodnevnu seriju padova na Wall Streetu u posljednjih pet godina. Terminski ugovori na američke dionice strmoglavili su se u nedjelju navečer nakon dviju sesija rasprodaje koje su obrisale više od 5,4 bilijuna dolara tržišne vrijednosti.
Japanski premijer Shigeru Ishiba rekao je u ponedjeljak da će vlada nastaviti tražiti od predsjednika Trumpa da smanji carine prema Japanu, ali je priznao da “rezultati neće doći preko noći”, prenosi Reuters.
“Zbog toga vlada mora iskoristiti sva raspoloživa sredstva” kako bi ublažila ekonomski udar američkih carina, poput pružanja financijske potpore domaćim tvrtkama i poduzimanja mjera za zaštitu radnih mjesta, rekao je Ishiba u parlamentu. U srijedu je Trump uveo sveobuhvatnu carinu od 24% na japanske proizvode, usprkos savezništvu u okviru obrambenog sporazuma, a njezino stupanje na snagu očekuje se kasnije ovog tjedna.
Južnokorejski indeks Kospi pao je za više od 4,8% ubrzo nakon otvaranja. Trgovanje je zaustavljeno na pet minuta nakon što je aktiviran mehanizam za sprječavanje panične prodaje.
Tajvanski Taiex potonuo je za više od 9,7% nakon otvaranja. Circuit breakeri su aktivirani za TSMC i Foxconn, dva najpoznatija izvoznika s otoka, nakon što su njihove dionice pale za gotovo 10%, navodi Reuters. U Australiji je referentni indeks ASX 200 pao za čak 6,3% tijekom jutarnjeg trgovanja, dok je novozelandski NZX 50 izgubio više od 3,5%.
Meter: U Japanu je sve mračnije zbog Trumpovih ideja iako je ‘zemlja izlazećeg sunca’
Trump ne zna što će se dogoditi s tržištem. Ali dobiva ono što traži
“Što će se dogoditi s tržištem? Ne mogu vam reći”, rekao je Trump. “Ali mogu vam reći da je naša zemlja znatno ojačala i da će jednog dana biti zemlja kakve nema.” Očekuje se da će američke burze u ponedjeljak oštro pasti pri otvaranju, što S&P 500 indeks dovodi na rub — pada od 20% u odnosu na vrhunac — zloslutan znak za ulagače i možda širu ekonomiju.
Međutim, čini se da Trump postiže ono što je želio postići. Naime, kako je u nedjelju, u intervjuu za televiziju ABC News rekao njegov glavni ekonomski savjetnik Kevin Hassett, više od 50 zemalja kontaktiralo je Bijelu kuću kako bi s njom počele trgovinske pregovore. Također je dodao kako ne očekuje prevelik udarac na potrošače jer vjeruje da će izvoznici sniziti cijene.
Hasset je pritom negirao da su carine dio Trumpove strategije čija je svrha srušiti financijska tržišta, a sve to kako bi izvršio pritisak na američku središnju banku da smanji kamatne stope. Rekao je da neće biti političkog pritiska na središnju banku – Fed.
U nedjeljnom intervjuu za televiziju NBC News američki ministar financija Scott Bessent umanjio je značaj pada burze, kazavši kako “nema razloga” da se na temelju uvedenih carina predviđa recesija.