Kina se suočava s gubitkom strateške luke na južnoj hemisferi jer je Australija obećala da će luku Darwin ponovno staviti pod svoje vlasništvo. No, tvrtka Landbridge Group, koja je 2015. godine dobila ugovor o najmu na 99 godina za upravljanje lukom Darwin na australskom sjevernom teritoriju, rekla je za Newsweek da “luka nije na prodaju”. Prijavljeno je da Landbridge Group ima veze s Komunističkom partijom Kine i kineskom vojskom.
Australski ministar obrane Richard Marles rekao je danas za ABC: “Već 10 godina stalno javno izražavamo zabrinutost zbog prodaje luke Darwin od strane liberala entitetu pod kineskom kontrolom”.
‘Ključna luka’
Australija igra ključnu ulogu u američkoj indo-pacifičkoj strategiji. To je dio američke pomorske strategije obuzdavanja koja nastoji ograničiti pristup Kine širem dijelu Tihog oceana. Australija je i članica QUAD, strateškog saveza pod vodstvom SAD-a koji također uključuje Indiju i Japan.
Luka Darwin strateški je pozicionirana kao australska luka najbliža Aziji i jedna je od 20 “ključnih luka” u zemlji prema Zakonu o sigurnosti kritične infrastrukture iz 2018. Pitanje vlasništva luke Darwin dolazi nakon što se američka podmornica na nuklearni pogon zaustavila blizu luke. Također se navodi da su američki dužnosnici “sve zabrinutiji” zbog ugovora o najmu luke od reizbora predsjednika Donalda Trumpa.
Iako nije jedna od najvećih luka po prometu, bitna je kao izlaz za australijska mineralna i poljoprivredna dobra prema Aziji i zbog strateške lokacije blizu jugoistočne Azije. Sjeverni teritorij je bogat resursima prirodnog plina, a terminali za ukapljeni plin (LNG) smješteni u Darwinu omogućuju izvoz prema Japanu, Južnoj Koreji i Kini. Zbog svoje blizine Aziji, tijekom Drugog svjetskog rata bila je ključna vojna baza.
Australski premijer Anthony Albanese rekao je u petak za ABC da njegova laburistička vlada traži privatnog kupca za raskid ugovora o najmu s Landbridge Group. “Želimo da bude u australskim rukama”, rekao je. Njegov ministar obrane Richard Marles u ponedjeljak je odbio reći je li Trumpova administracija izvršila pritisak na australsku vladu da raskine najam kineskoj tvrtki. On je posjetio je SAD početkom veljače i sastao se s visokim američkim dužnosnicima, uključujući s ministrom obrane Peteom Hegsethom.
Kineska tvrtka tvrdi da je upletena u australsku predizbornu kampanju
Ugovor o najmu luke dodijelila je 2015. tadašnja vlada Sjevernog teritorija, a odobrila ga je tadašnja vlada Malcolma Turnbulla. Terry O’Connor, neizvršni direktor za Landbridge u Australiji, rekao je Newsweeku u izjavi u subotu da tvrtka nije bila uključena ni u kakve razgovore s australskom saveznom vladom, oporbom ili vladom Sjevernog teritorija u vezi s ugovorom. “Landbridge je razočaran što nas se koristi kao političku nogometnu loptu u trenutnoj predizbornoj kampanji”, navodi se u priopćenju, dodajući da “mi pozitivno pridonosimo gospodarstvu Sjevernog teritorija” i da smo zaposlili gotovo 100 zaposlenika baziranih na Darwinu.
Liberalno-nacionalna koalicija, koja se natječe s vladajućom Laburističkom strankom na australskim saveznim izborima 3. svibnja, objavila je u subotu da će odmah osigurati luku Darwin vraćajući je “operateru kojeg je odobrila australska vlada” ako budu izabrani na izborima. Navodeći trenutno geopolitičko okruženje, tvrde da koalicijska vlada pod vodstvom Petera Duttona neće dopustiti zakup nijednom subjektu koji je pod kontrolom strane vlade, uključujući bilo kojem poduzeću u državnom vlasništvu ili državnom fondu.
Ostaje za vidjeti kako će kineska vlada postupati s vlasništvom nad lukom Darwin nakon što je hongkonški CK Hutchison najavio planove za prodaju dviju luka na oba kraja Panamskog kanala konzorciju predvođenom američkim BlackRockom nakon pritiska Trumpove administracije.
Američko-kineska borba za Panamski kanal je daleko od gotove