Razmišljate li ikada o tome koliko VAŠEG novca država u toku jednog mjeseca uzme?
Kad ovo pitam, ne mislim na poduzetnike koji računaju koliko doprinosa i poreza moraju dati državi kada isplaćuju plaće radnicima ili koliko PDV-a moraju plaćati svakog 10. u mjesecu, već na ljude koji rade za plaću. Mora se povući jasna crta kako bi poslodavci shvatili da je bruto plaća pravo radnika, a ne da dolazi iz njihovog džepa državi ili radniku.
Odlučio sam da napravim pojednostavljenu kalkulaciju sa objašnjenjem koliko radnik koji radi, na primjer, za 1.000 KM neto plaće na kraju mjeseca daje novac državi.
Ovdje treba uzeti nekoliko bitnih stvari u obzir, koje cu u tekstu pojašnjavati kako budu dolazile.
Pravo radnika nije neto plaća, već bruto plaća koju je dogovorio i dogovorio u pisanom obliku s poslodavcem.
Uplatitelj doprinosa je zaposlenik, a ne poslodavac, ali obveza plaćanja tih doprinosa u ime zaposlenika pada na poslodavca (uplatitelja doprinosa).
U ovom slučaju (kada plaća radnika iznosi 1.000,00 KM neto nakon oporezivanja – na blagajni), bruto plaća radnika iznosi 1.562,00 KM, od čega se 562,00 KM isplaćuje na ime doprinosa, poreza i raznih naknada. TO NIJE ISTINA!
Od tog bruto iznosa državi se uplaćuje 743,82 KM na ime raznih doprinosa, poreza i naknada. Pa kako to da mreža nije manja? Ili, zašto bruto nije veći?
Nasljeđe prošlog sustava (i nepravednog sustava obračuna) definiralo je da postoje doprinosi “od plaće” i doprinosi “od plaće”.
Doprinosi OD PLAĆE su oni koji se odbijaju od bruto iznosa i koje su radnici dužni davati državi, a doprinosi za PLAĆU su doprinosi na teret poslodavca koje poslodavci dodatno plaćaju državi.
Ovo je jako bitno zapamtiti!
Stope doprinosa su sljedeće:
▶️ PIO 23%
▶️ Zdravstvena zaštita 16,5%
▶️ Zaštita od nezaposlenosti 2%
▶️ Porez na dohodak je 10%
▶️ Naknada za osobe s invaliditetom 5% bruto plaće
▶️ Opća naknada za vodu 5% neto plaće
▶️ Naknada za zaštitu od prirodnih katastrofa 5% neto plaće.
Dopustite mi da to detaljno objasnim:
Od bruto iznosa plaće 1.562,00 “radnik daje”:
▶️ 265,54 KM (17%) za penzijsko osiguranje
▶️ 195,25 KM (12,5%) za zdravstveno osiguranje
▶️ 23,43 KM (1,5%) za osiguranje za slučaj nezaposlenosti.
Od istog bruto iznosa, “poslodavac će dati”:
▶️ 93,72 KM (6%) za PIO
▶️ 62,48 KM (4%) za zdravstvo
▶️ 7,81 KM (0,5%) zapošljavanje
▶️ 7,81 KM (0,5% bruto) naknade za osobe sa invaliditetom
▶️ 5,00 KM (0,5% neto) opće naknade za vodu
▶️ 5,00 KM (0,5% neto) naknade za zaštitu od elementarnih katastrofa.
Dakle, za neto plaću od 1.000,00 KM, državi se na ime doprinosa, poreza i drugih naknada isplaćuje ukupno 743,82 KM.
Još jedna jako bitna stvar koju MORATE znati!
Doprinosi “OD PLAĆE”, samo i samo, predstavljaju iznose koje plaćate za osobno osiguranje, zdravstvenu zaštitu i zaštitu od nezaposlenosti. Dakle, od ukupno 23% na ime bruto plaće Fonda mirovinskog osiguranja, iznos od 17% ide u mirovinski fond (točnije, za vašu buduću mirovinu). Preostalih 6% ide kao dodatni prihod državi. Od ukupno 16.5% zdravstvene zaštite, samo 12.5% odlazi na vašu zdravstvenu zaštitu i toliko se plaća državi da vam pruži zdravstvene usluge, a ostatak od 4% predstavlja dodatni profit države. Isto vrijedi i za naknadu za zapošljavanje (1,5 % zaštite u nezaposlenosti, 0,5 % dodatno). Prema zakonu, država bi trebala oporezivati vašu plaću s 10%.
Zbog toga je takav sustav nepravedan i odvratan prema radnicima i poslodavcima, jer taj dodatni profit za državu, a dodatni trošak za poslodavca, predstavlja taj doprinos “DO PLAĆE”. Beneficije za osobe s invaliditetom, opće naknade za vodu i naknade za zaštitu od prirodnih katastrofa treba razmatrati odvojeno, jer se milijuni slijevaju u proračun, a kada se dogodi prirodna katastrofa, država se bori osigurati osnovne stvari za CZ i druge agencije ili za obnovu riječnih korita itd.
Prihod:
🫰 Bruto plata 1.562,00 KM
🫰 Topli obrok KM 246,84
🫰 Prijevoz 53,00 KM
🫰🫰🫰 Ukupno: 1.861,84 KM
Rashodi:
💸 Doprinosi od plaće: 484,22 KM
💸 Porez dohodak: 77.78 KM
💸 PDV: 178,25 KM
💸 Akcize, cestarine (bez trošarina uključenih u bezalkoholna pića i kavu, ali samo gorivo): 56,80 KM
💸💸💸 Ukupno: 797,05.
Dodatni trošak koji poslodavac mora platiti o svom trošku:
🪙 Doprinosi za plaću: 181,82 KM.
Dakle, kao postotak, država uzima 42,81% ukupne plaće fizičke osobe kroz doprinose, porez na dohodak, poreze, PDV, trošarine i druge namete. Od toga se 35.98% uzima od njegove bruto plaće kroz doprinose za plaću i porez na dohodak. Nadalje, 18,08% države uzima dodatno putem PDV-a, poreza, trošarina i ostalog od ukupne neto zarade fizičke osobe koju prima “u svoje ruke”.
Na kraju, ono što me najviše muči je dodatni trošak poslodavca od 181,82 KM, za koji država prikuplja kao dodatni prihod, a za koji ne pruža nikakvu protuuslugu stanovništvu ili gospodarstvu.
Kenan Omerspahić, LinkedIn