“Odlučno ćemo nastojati osloboditi našu zemlju (američkih) carina”, izjavio je japanski premijer Shigeru Ishiba iako ima vrlo malo šansi da će mu se Trumpova administracija u tom smislu smilovati.
Naime, predsjednik Donald Trump, kada govori o razlozima uvođenja carina svim državama neovisno o njihovom statusu američkih saveznika ili partnera – vrlo često ima u vidu upravo zaštitu američkih proizvođača automobila pred globalnim konkurentima i činjenicu da se u istima cijene američkih automobila u pravilu opterećuju dodatnim carinama dok obratno to nije slučaj.
Osim toga, gospodarski problemi u odnosima dviju država počeli su još u predsjedničkoj eri Joea Bidena, pa je ovo sada očito “nadogradnja”. A tu je još i sveprisutna Kina, kao veliki konkurent i japanskoj automobilskoj industriji.
Kako u utorak, 1. travnja, objavljuju japanski mediji, premijer Shigeru Ishiba rekao je na današnjoj medijskoj konferenciji kako njegova vlada planira osigurati financiranje i potporu nabave domaćim tvrtkama kao odgovor na dodatne američke carine na automobile.
Također je rekao da će, ako Sjedinjene Države uvedu dodatne carine, vlada postaviti oko 1000 posebnih konzultacijskih ureda diljem Japana kako bi se detaljno pozabavila i brigama malih tvrtki.
Sastale se Južna Koreja, Kina i Japan kako bi odgovorile na Trumpove carine
Teško gospodarsko stanje u Japanu
Također je objasnio da će vlada unaprijediti mjere za suočavanje s rastućim cijenama riže, benzina i druge robe, dok će poduzeti sve moguće političke mjere kako bi pomogla malim tvrtkama da povećaju plaće.
Konferencija za novinare održana je dan nakon što je parlament u ponedjeljak usvojio prijedlog proračuna za 2025. godinu. Premijer je hvalio usvajanje proračuna za godinu koja počinje u utorak kao “rezultat ozbiljnih razmatranja parlamenta”.
Ishiba je izrazio svoju namjeru da do svibnja izradi učinkovite mjere za povećanje minimalnih plaća u zemlji i da istog mjeseca sastavi plan za promicanje ulaganja koja štede radnu snagu kako bi se poboljšala produktivnost kod malih pružatelja usluga.
Problemi za japanske automobilske divove u Meksiku
Tvrtke poput Toyote, Honde, Nissana i Mazde, koje proizvode automobile u Meksiku za izvoz na tržište SAD-a, suočavaju se s mogućnošću velikog financijskog udara zbog najavljenih carina predsjednika Trumpa od 25% na automobile. Uključujući dobavljače dijelova, Japan ima stotine tvrtki koje posluju u Meksiku.
Dana 26. ožujka 2025. američki predsjednik Donald Trump najavio je uvođenje carina od 25% na sve uvezene automobile od srijede, 2. travnja.
Tvrtka za poslovna istraživanja Teikoku Databank primijetila je da bi to dovelo do ogromnog povećanja troškova za japanske automobilske tvrtke koje izvoze u Sjedinjene Države iz Meksika ili Japana, što bi moglo dovesti do smanjene prodaje ako se više cijene prenesu na potrošače. Također bi pogodio manje tvrtke koje isporučuju dijelove, kao i one u drugim industrijama poput čelika, poluvodiča i alatnih strojeva.
Od ožujka 2025. u Meksiku je poslovalo 746 japanskih tvrtki u svim sektorima. To je 31 više od posljednjeg puta kada je organizacija provela takvo istraživanje u srpnju 2018. tijekom prve Trumpove administracije, budući da su 163 tvrtke započele s radom, a 132 su se povukle ili nisu mogle biti potvrđene.
Tvrtke uključene u automobilsku industriju (isključujući proizvođače autobusa i kamiona) predstavljaju 65,3% od ukupnog broja, s 487 tvrtki, uključujući 8 proizvođača dovršenih automobila i njihovih opskrbnih lanaca.
Mnoge tvrtke su dobavljači za Toyotu, Hondu, Nissan i Mazdu, koje proizvode automobile u Meksiku za prodaju na američkom tržištu. U 404 tvrtke, više od polovice ukupnog broja isporučuje dijelove Toyoti (uključujući one koje opskrbljuju i druge tvrtke).
Meter: U Japanu je sve mračnije zbog Trumpovih ideja iako je ‘zemlja izlazećeg sunca’