Japan je najveći američki saveznik u Aziji, a ta činjenica posebno će do izražaja doći sada kada se Sjedinjene Države spremaju na veliki trgovinski rat s Kinom u kontekstu kojeg sigurno neće izostati niti izazovi koji bi dvije mega-države mogli voditi prema otvorenom vojnom sukobu iako takav scenarij nedvojbeno nitko ne želi ni u Washingtonu ni u Pekingu.
Koliko je u tom svjetlu Japan važan za Ameriku najbolje svjedoči prvo službeno putovanje američkog ministra obrane Petea Hegsetha Aziji i Japanu u koji je stigao u nedjelju, nedugo nakon što je prije toga sletio na Filipine.
Hegseth je Japan tom prigodom nazvao “nezamjenjivim partnerom” u odvraćanju rastuće kineske samopouzdanosti u regiji i najavio nadogradnju američkog vojnog zapovjedništva u Japanu u novi “ratni stožer”.
Također je naglasio potrebu da obje zemlje učine više kako bi ubrzale jačanje svojih vojnih sposobnosti dok se regija suočava s agresivnim vojnim akcijama Kine i mogućim izvanrednim stanjem na Tajvanu.
“Japan je naš nezamjenjiv partner u odvraćanju komunističke kineske vojne agresije”, rekao je Hegseth na početku razgovora s japanskim ministrom obrane Genom Nakatanijem u Tokiju. “SAD se brzo kreće, kao što znate, kako bi ponovno uspostavio odvraćanje u ovoj regiji i diljem svijeta.”
Trump poručio: ‘Ovo je početak novog bogaćenja Amerike‘ i uveo carine EU-u, Kanadi, Meksiku, Japanu
Japan zabrinut Trumpovom politikom
Njegovi komentari dolaze kao jamstvo u trenutku kada je Japan zabrinut kako bi se američki angažman u regiji mogao promijeniti pod politikom predsjednika Donalda Trumpa “Amerika na prvom mjestu”, rekli su japanski obrambeni dužnosnici, govoreći pod uvjetom anonimnosti, pozivajući se na protokol.
Trump je također zaprijetio uvođenjem trgovinskih carina Japanu, ključnom američkom savezniku, što je izazvalo dodatnu zabrinutost vlade u Tokiju.
Dvije su se strane složile ubrzati planove za zajednički razvoj i proizvodnju projektila kao što su napredne rakete zrak-zrak srednjeg dometa ili MRAAM, te razmotriti proizvodnju projektila zemlja-zrak SM-6 kako bi se smanjila nestašica streljiva, rekao je Nakatani. Ministri su se također složili da će ubrzati proces koji uključuje održavanje američkih ratnih brodova i ratnih zrakoplova u Japanu kako bi se ojačala i nadopunila japanska i američka obrambena industrija.
Japan i SAD odlučili su u srpnju unaprijediti zapovjedništvo i kontrolu japanske vojske, kao i američkih snaga u toj istočnoazijskoj zemlji, pod Bidenovom administracijom, što je velika strukturna promjena usmjerena na jačanje zajedničkih operativnih i odgovornih sposobnosti. Japan je dom za više od 50.000 američkih vojnika.
Tokio uspostavio Japansko združeno operativno zapovjedništvo – JJOC
Tokio je prošlog tjedna uspostavio Japansko združeno operativno zapovjedništvo ili JJOC, čija je misija koordinirati japanske kopnene, pomorske i zračne samoobrambene snage u značajnoj akciji daljnjeg jačanja sposobnosti za odgovor na nepredviđene situacije i bolju suradnju sa SAD-om.
Hegseth je u nedjelju najavio nadogradnju svojeg trenutnog zapovjedništva, američkih snaga u Japanu, postavljanjem jedinstvenog operativnog zapovjednika koji će funkcionirati kao stožer združenih snaga koji će se povezivati s japanskim komandom i služiti kao “stožer za borbu protiv rata” kako bi se povećala brzina i sposobnost zajedničkih operacija njihovih trupa.
Šef Pentagona je rekao da je reorganizacija američkih trupa korak ka boljoj pripremi za mogući sukob. I Amerika i Japan rade za mir, ali “moramo biti spremni”, rekao je.
Japanski obrambeni dužnosnici kažu da ne očekuju značajne promjene u svojim odgovornostima ili povećanje američkih trupa u Japanu. Hegseth i Nakatani rekli su na zajedničkoj konferenciji za novinare da su se također složili oko potrebe jačanja obrambenog položaja Japana na jugozapadnim otocima, koji se nalaze na kritičnim lokacijama duž spornih područja u Istočnom kineskom moru i u blizini Tajvana, kako bi dodatno pojačali odvraćanje od Kine.
Naglasio je potrebu za “održivim, snažnim, spremnim i vjerodostojnim odvraćanjem” u Indo-Pacifiku, uključujući preko Tajvanskog tjesnaca, jer bi “Japan bio na prvoj crti fronte u bilo kojoj nepredviđenoj situaciji s kojom bismo se mogli suočiti u zapadnom Pacifiku”.
Kina tvrdi da je Tajvan njezin teritorij. Prema zakonu iz 1979. SAD je dužan Tajvanu osigurati dovoljno vojne opreme i tehnologije za odvraćanje od invazije, a njihova prodaja oružja Tajvanu uvijek je izazivala snažno protivljenje Pekinga.
U subotu se pridružio posjetu američko-japanskom zajedničkom spomeniku u čast poginulima u ratu za Iwo Jimu dok su obilježavali 80. godišnjicu završetka jedne od najžešćih bitaka Drugog svjetskog rata, hvaleći snažno savezništvo između bivših neprijatelja.
Meter: U Japanu je sve mračnije zbog Trumpovih ideja iako je ‘zemlja izlazećeg sunca’