„Hrvati su po pitanju Južne plinske interkonekcije preglasani dva puta u Vladi Federacije i u Zastupničkom doma Parlamenta Federacije BiH. Sada slijedi Dom naroda i zakon je u žurnoj proceduri, a vrlo lako se može vratiti u redovitu“, rekao je u emisiji Kompas RTV-a Herceg-Bosne predsjednik Kluba Hrvata u Domu naroda federalnog parlamenta Damir Džeba.
Istaknuo je kako se preglasavanje Hrvata može dogoditi i u Domu naroda i u Vijeću za zaštitu vitalnih interesa pri Ustavnom sudu F BiH te da se može donijeti oduka i bez političke volje legitimnih predstavnika Hrvata u BiH. „Svjedoci smo svega bili i u BiH je sve moguće, kazao je.
Napomenuo je kako su se prije preglasavanja u Vladi F BiH dogovorili oko zakona Južne plinske interkonekcije, ali da su stigli pozivi iz američkog veleposlanstva da ne dolazi u obzir da se dogovore HDZ BiH i Trojka. „Nermin Nikšić je morao glasovati protiv, ali drago mi je da su hrvatski ministri u Vladi zauzeli jedinstven stav, kazao je Džeba.
Istaknuo je kako plin ide preko Republike Hrvatske te da će se oni postaviti vrlo pragmatično ukoliko sve hrvatske stranke okupljene u HNS-u nisu za nametnuti SDA-ov zakon o plinovodu.
„Ništa od plinovoda bez Hrvatske. Jedini temelj je da su Hrvati protiv ovakvog nametanja zakona. Sjedište će biti u Mostaru samo je pitanje kako“, poručio je Džeba i dodao kako konsenzus hrvatskih stranaka postoji. „Strateški interes Hrvata u BiH je energetska tranzicija, projekt plinovoda Južna plinska interkonekcija i tu ćemo do kraja sudjelovati, kategoričan je Džeba
Istaknuo je kako je BH Gas nesposoban provesti strateški i energetski projekt u BiH.
„Imali su problem s Uredom za reviziju i revizorskim izvješćem jer nemaju mehanizaciju, ni opremu ni ljudstvo za izgradnju plinovoda. U dugovima su najmanje 27 milijuna maraka s dva izgubljena sudska spora i kreditima koje vraćaju, a to je šteta za proračun i građane F BiH. Može li se poduzeću s takvom krvnom slikom u smislu dubioza dati da vode najvažniji geostrateški, geopolitički zajednički projekt Republike Hrvatske i BiH“, pitao se Džeba u Kompasu.
Upitan koliko je Hrvata, a koliko hrvatskih državljana u BiH kazao je da je oko sedamsto tisuća građana Europske unije u BiH, a prema popisu stanovništva oko četiristo tisuća Hrvata. „Ako ste hrvatski državljanin onda ste i Hrvat neovisno kojoj vjeroispovijesti pripadate. Ako ste nositelj hrvatske putovnice ne smijete djelovati protiv RH, ne smijete gaziti hrvatsku zastavu, ne smijete govoriti da je Hrvatska izvršila agresiju na BiH jer nije, ne smijete se lažno predstavljati…“, poručio je Džeba.
Komentirao je izjave njemačke veleposlanice Margret Uebber koja na sastancima govori da nema konstitutivnih naroda u BiH te je kazao kako je to izravan napad na Ustav Bosne i Hercegovine. Dodao je kako je to kazneno djelo te da bi trebali zajedno djelovati i Srbi i Hrvati i Bošnjaci po ovom pitanju. „Postoje vrijednosti i načela definirana u Bečkoj konvenciji o diplomatskim odnosima i to bi trebalo poštovati, smatra Džeba.
Kazao je kako je predsjedatelj Skupštine HNŽ Džafer Alić kažnjen s 18 tisuća KM nakon što je rekao da su Hrvati i Srbi u BiH neugodni podstanari iza kojih treba počistiti.
„Središnje izborno povjerenstvo je donijelo po službenoj dužnosti tu odluku za govor mržnje, a imamo i kazneni zakon u Federaciji koji govori kada političar s pozicije moći izaziva govor mržnje i poziva na nasilje – mislim da je to sljedeći potez.“ Dodao je kako više nije riječ o isprici jer je okončan proces po osnovu govora mržnje, a istaknuo je i to da je ostao predsjednik Medžlisa islamske zajednice Mostar te da nije smijenjen./HMS/