Carine su ključni dio napora Donalda Trumpa da preoblikuje globalne trgovinske odnose, a svakako su dominantan element u njegovom dosadašnjem 43-dnevnom vladanju SAD-om u svom drugom mandatu.
Danas, 2. travnja, počinje „dan oslobođenja“ – kako ga je nazvao Trump. Radi se o datumu kojeg je naznačio kao odgovor na recipročne mjere koje su pojedine zemlje uvele protiv SAD-a nakon što je ovaj protiv njih prije toga uveo carine.
Podsjećamo da je Trump već prvog dana kad je stupio na dužnost obećao carine od 25% na sve proizvode koji u SAD dolaze iz Meksika i Kanade kako bi ih, kako je rekao, prisilio da se ozbiljno pozabave pitanjima ilegalne migracije i opojne droge fentanil na američkoj južnoj i sjevernoj granici.
Kanada i Meksiko naći će se 2. travnja na udaru carina od 25 posto. Kanadi je Trump u međuvremenu nametnuo i 10-postotne carine na energetske proizvode.
Raskol: U EU-u ‘savršena oluja’ nakon Trumpovih carina na aute. Tama nad horizontom
Teško pogođena i Europska unija
Osim toga uveo je i 20-postotne carine na sve proizvode iz Kine, a onda i 25-postotne carine na sav američki uvoz čelika i aluminija na globalnoj razini, što je pogodilo i Europsku uniju.
Također je uveo carine od 25 posto na sve automobile koji se uvoze u SAD što posebno teško može pogoditi europske, prije svega njemačke proizvođače, kao i one japanske – pri čemu se očekuje da će iste carine u svibnju biti proširene i na auto-dijelove.
To bi se pak moglo pokazati još kompliciranijim za američke proizvođače automobila, koji nabavljaju komponente iz cijelog svijeta, čak i ako je vozilo proizvedeno u SAD-u.
Japanski proizvođači automobila u Meksiku pod udarom carina SAD-a. Japan u problemima
„Dan oslobođenja“
Dakle, na “dan oslobođenja”, Trump namjerava uvesti za zemlje za koje smatra da SAD-u daju loš trgovinski dogovor. Kako piše britanski Sky news razmjeri mogućih carina i pogođenih zemalja ostaju nejasni, jer Trump povremeno šalje mješovite poruke.
Tako je 30. ožujka rekao je da “sve zemlje” mogu očekivati da će biti pogođene carinama, „da vidimo što će se dogoditi.”
Dva dana ranije rekao je da je otvoren za sklapanje dogovora sa zemljama koje žele izbjeći američke carine, ali da će se o tim sporazumima pregovarati nakon 2. travnja.
Prethodno je rekao da “možda daje odmor mnogim zemljama“ – tako da je zapravo još sve prilično nejasno.
Odgovori iz svijeta na Trumpove poteze
Kina je Americi nametnula niz carina, od onih na ugljen i ukapljeni plin (LNG) do onih na sirovu naftu i poljoprivredne proizvode. Kanada je SAD-u nametnula carine na proizvode od čelika i aluminija te hranu i odjeću.
Europska unija rekla je da će SAD-u nametnuti recipročne carine, ali nije rekla kolike će biti. Isprva je rekla da će 1. travnja uvesti protumjere koje će pogoditi američku robu vrijednu 26 milijardi eura, ali je kasnije rekla da će ih uvesti sredinom travnja.
Zbog svega toga još je nejasno što će Trump u smislu svojih najava danas točno poduzeti, kako po pitanju same visine carina tako i zemalja koje će njima biti pogođene, ali i konačnih učinaka koje će proizvesti.