U Crnoj Gori od danas je djelomično zabranjena prodaja plastičnih vrećica, pa građani na tržnicama i drugim prodajnim objektima više neće moći kupiti lagane vrećice debljine stjenke od 15 do 50 mikrona. Koristit će se samo vrećice tanje od 15 i deblje od 50 mikrona.
Osim toga, više se neće moći kupiti jednokratna plastika, uključujući štapiće za uši, pribor za jelo, tanjure, slamke, posude za hranu od ekspandiranog polistirena…
Ovo su neke od novina koje donosi Zakon o gospodarenju otpadom koji je Sabor usvojio 4. travnja ove godine. Zakon je službeno stupio na snagu 20. travnja, no primjena zabrane plastičnih vrećica debljine od 15 do 50 mikrona odgođena je za šest mjeseci, pa je, kao i zabrana prodaje jednokratne plastike, zvanično počinje danas, pišu Vijesti.me.
Dio trgovaca je za “Vijesti” rekao da će građani besplatno dobiti vrećice tanje od 15 mikrona u sektoru voća i mesa, dok će one deblje od 50 mikrona moći da se kupe na kasi, ali će biti skuplje nego sada.
Prema uredbi koju je Vlada usvojila prije desetak dana, prodavači će za vrećice deblje od 50 mikrona po komadu plaćati naknadu od tri centa. Naknada će se obračunavati na temelju mjesečnog izvješća o količini vreća koje je prodavač stavio u promet.
Od sutra je zabranjen promet štapići za uši, vilice, noževi, žlice, štapići za jelo i miješanje pića, tanjuri, slamke, štapići za držanje balona, posude za hranu od ekspandiranog polistirena, kao i posude i čaše za piće, proizvedene plastike za jednokratnu upotrebu od istog materijala.
Kazne za nepoštivanje pravila o debljini plastičnih vrećica kreću se od tisuću do 20.000 eura za tvrtke, dok tvrtke koje se ne pridržavaju mjera za jednokratnu plastiku mogu biti kažnjene od 1.000 do 40.000 eura.
Kazne za građane su u oba slučaja identične, odnosno od 500 do 2000 eura, dok će poduzetnici za isti prekršaj morati platiti od 1000 do 6000 eura.
S druge strane, nepoštivanje pravila o odgovornim vrećicama u tvrtkama i općinama može koštati od 20 do 1000 eura, dok oni koji ne poštuju pravila o jednokratnoj plastici podliježu kaznama od 1000 do 4000 eura.