Kako smo jutros pisali, američka i ruska strana trebale su danas objaviti zajedničko priopćenje o rezultatima jučerašnjih maratonskih pregovora američke i ruske delegacije u saudijskom glavnom gradu Rijadu, koji su trajali čak dvanaest sati.
Međutim, do nikakvog zajedničkog priopćenja nije došlo Američka, a administracija objavila je poslijepodne svoje priopćenje nakon jučerašnjih razgovora. Obavila je to u pisanom obliku Bijele kuće iz kojeg objavljujemo kako slijedi ispod.
Sjedinjene Države će pomoći u obnovi ruskog pristupa svjetskom tržištu za izvoz poljoprivrednih proizvoda, smanjiti troškove pomorskog osiguranja te poboljšati pristup lukama i platnim sustavima za takve transakcije. Sjedinjene Države i Rusija dogovorile su razviti mjere za provedbu sporazuma predsjednika Donalda Trumpa i Vladimira Putina o zabrani napada na energetske objekte u Rusiji i Ukrajini. Obje strane pozdravljaju posredništvo trećih zemalja u cilju podrške provedbi energetskih i pomorskih dogovora.
Sjedinjene Države i Rusija nastavit će raditi na postizanju trajnog i dugotrajnog mira. Sjedinjene Države ponovile su imperativ predsjednika Trumpa da se ubijanje s obje strane u sukobu između Rusije i Ukrajine mora zaustaviti, kao nužan korak prema postizanju trajnog mirovnog sporazuma. U tom cilju, Sjedinjene Države će nastaviti olakšavati pregovore između obje strane kako bi se postiglo mirno rješenje, u skladu s dogovorima postignutim u Rijadu”, navodi se u priopćenju.
U priopćenju se također ističe da Rusija drži inicijativu u sukobu u Ukrajini i ide prema postizanju povoljnih uvjeta za rješenje.
Škrte reakcije iz Moskve
Što se pak tiče reakcija službene Moskve na jučerašnje pregovore ističemo dvije. Glasnogovornik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov danas je odbio otkriti sadržaj sporazuma u Rijadu, nazvavši ih “tehničkim konzultacijama”.
Nešto rječitiji bio je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov u popodnevnom intervjuu za Prvi kanal, naglasivši da se takva jamstva, os sigurnosti plovidbe na Crnom moru, mogu dati samo po nalogu Washingtona Volodimiru Zelenskom.
“Trebat će nam jasna jamstva. I možda postoje jamstva, s obzirom na tužno iskustvo (prethodnog) sporazuma s Kijevom (misli na propali prijašnji sporazum o žitu uz posredništvo Turske, op.GN.), jamstva mogu biti isključivo rezultat naloga iz Washingtona Zelenskom i njegovom timu da učine ovo i nikako drugačije,” – rekao je Lavrov.
Naglasio je da je SAD čuo signal Ruske Federacije u vezi s jamstvima. “Čini mi se da su naši američki partneri primili ovaj signal; oni razumiju da samo Washington može postići pozitivne rezultate u zaustavljanju terorističkih napada, zaustavljanju granatiranja civilne infrastrukture, energetske infrastrukture koja nije povezana s vojno-industrijskim kompleksom”, – rekao je šef ruskog ministarstva vanjskih poslova.
Ukrajinska reakcija
Ukrajinski ministar obrane Rustem Umerov potvrdio je da se Kijev složio sa sigurnom plovidbom, eliminacijom upotrebe sile i sprječavanjem korištenja komercijalnih brodova u vojne svrhe u Crnom moru.
Naveo je kako Ukrajina smatra kako bilo kakvo kretanje ruskih vojnih brodova izvan istočnog dijela Crnog mora će predstavljati kršenje duha ovog dogovora. U tom slučaju, rekao je Umerov, Ukrajina će imati puno pravo koristiti svoje pravo na samoobranu.
“Sve strane dogovorile su razvoj mjera za provedbu sporazuma predsjednika o zabrani napada na energetske objekte u Ukrajini i Rusiji”, kazao je Umerov.
Napeto: SAD i Rusija uskoro objavljuju možda i ključnu zajedničku izjavu