Oko 50 posto Rusa podržava trenutni privremeni prekid vatre u Ukrajini, pokazuje anketa ruske agencije Levada Centar objavljena jučer.
Anketa slijedi nakon što je Ukrajina prihvatila potpuni 30-dnevni prekid vatre koji su predložile SAD tijekom razgovora u Saudijskoj Arabiji 11. ožujka. Kremlj je odbio odmah prihvatiti prekid vatre, zahtijevajući uvjete koji bi potkopali obranu Kijeva, posebno zaustavljanjem strane vojne pomoći. Umjesto toga, Ukrajina, Rusija i SAD dogovorile su prošli tjedan djelomično primirje koje pokriva energetsku infrastrukturu i Crno more.
Djelomični prekid vatre nije stupio na snagu. Rusija i Ukrajina međusobno se optužuju za kršenje zabrane napada na energetsku infrastrukturu, a Moskva je izjavila da će prekid vatre na Crnom moru stupiti na snagu tek nakon ukidanja nekih sankcija Rusiji.
Protivnici prekida vatre tvrde da će to dati vremena Ukrajini da se naoruža
Istraživanje Levada centra pokazalo je da 26% ispitanika snažno podržava primirje, dok ga 24% “donekle podržava”. S druge strane, 41% se protivi ideji, uključujući 25% koji je snažno odbijaju. Podrška prekidu vatre veća je među ženama, mladim Rusima ispod 24 godine i onima koji su kritični prema smjeru zemlje, nepovjerljivi prema predsjedniku Vladimiru Putinu ili skeptični prema državnim medijima. Oni koji rjeđe gledaju televizijske vijesti ili preferiraju izvore na internetu, također više podržavaju pauzu u ratu. Protivljenje primirju češće je među muškarcima, starijim Rusima, Putinovim pristašama i dnevnim televizijskim gledateljima.
Mnogi ispitanici koji su protiv prekida vatre vjeruju da bi to Ukrajini dalo vremena da se ponovno naoruža (37%), dok ga drugi smatraju besmislenim (9%) ili inzistiraju na tome da Rusija mora “ići do kraja” (8%). Centar Levada proveo je anketu od 22. do 26. ožujka, anketirajući 1615 odraslih osoba u 137 naselja u 50 ruskih regija.
U Rusiji je agencija označena kao “strani agent” prema zakonu koji se koristi za suzbijanje medija i nevladinih organizacija. Ipak, tvrde da manje od 3% prihoda dolazi iz inozemstva. Riječ je institutu za ispitivanje javnog mnijenja koji radi od 1987. nazvanom po poznatom ruskom sociologiju Juriju Levadi, a na meti vlade su još od 2003. kada su njihova ispitivanja pokazivala manju naklonost javnosti Putinu od ostalih anketa. Ipak, i zadnjih godina su u nekim periodima izlazili s rezultatima u kojima većina Rusa podržava Putina ili blagonaklono gleda na “specijalnu vojnu operaciju”.
Moscow Times: Rusija odugovlači mirovne pregovore jer zauzima teritorij