Kineski bijes zbog prodaje luka Panamskog kanala konzorciju pod vodstvom SAD-a samo odražava koliko su brodsko kontejnerska čvorišta postala cijenjena valuta dok se Peking i Washington bore za globalni utjecaj, kažu analitičari za AFP.
Hongkonški konglomerat CK Hutchison u ožujku je prodao 43 luke u 23 zemlje – uključujući projekte u vitalnom srednjoameričkom kanalu – grupi koju vodi divovski američki upravitelj imovinom BlackRock za 19 milijardi američkih dolara u gotovini.
Nakon dva tjedna, Peking je 28. ožujka pooštrio svoj odgovor i potvrdio da će antimonopolska regulatorna tijela preispitati dogovor, što znači da će kineska država vjerojatno spriječiti strane da potpišu sporazum 2. travnja kako je planirano.
Govoreći prije nego što je revizija najavljena, stručnjaci su za AFP rekli da je dogovor omogućio američkom predsjedniku Donaldu Trumpu da preuzme zasluge za “vraćanje” kanala kao dio svoje agende “Amerika na prvom mjestu”. “SAD je (stvorio) političko pitanje na račun Kine, a zatim je uspio proglasiti pobjedu”, rekao je Kurt Tong, izvršni partner u The Asia Group i bivši najviši američki diplomat u Hong Kongu.“To nije dobar osjećaj u Pekingu”, dodaje.
Neke od luka koje se prodaju nalaze se u zemljama koje sudjeluju u pekinškoj inicijativi Pojas i put (BRI) – globalnom razvojnom okviru za koji se zalaže kineski predsjednik Xi Jinping. Luke su presudne za tu mrežu i Kina je “bila izrazito uspješna u ovom području”, rekao je profesor Henry Gao, stručnjak za trgovačko pravo na Singapurskom sveučilištu za menadžment.
U veljači je Panama službeno izašla iz kineskog BRI-a nakon posjeta američkog državnog tajnika Marca Rubia. “Doista postoji rastući trend korištenja luka i trgovinske infrastrukture kao oruđa geopolitičke moći”, rekao je profesor Gao.
Scenarij ‘noćne more’?
Dana 4. ožujka, CK Hutchison je uzburkao kinesku brodarsku industriju objavom ugovora “neviđenih razmjera”, prema Xie Wenqingu, istraživaču razvoja luka na Shanghai International Shipping Institute. Kineske brodarske tvrtke pitale su se mogu li osigurati neutralni prolaz kroz kanal nakon što luke prijeđu iz vlasnika, rekao je za AFP. “Postoji zabrinutost zbog dodatnih troškova za kineske brodove ili diskriminirajućeg postupanja u smislu narudžbi u redu čekanja”, rekao je, ističući dugotrajnu nadležnost američkih vlasti.
Dogovor – zajedno s nedavnim američkim povećanjem carina – mogao bi potkopati kinesku proizvodnu dominaciju, ustvrdio je profesor Wang Yiwei, direktor Instituta za međunarodne poslove na Sveučilištu Renmin u Kini. “Povećane inspekcije i dodatni troškovi pristajanja umanjili bi konkurentsku prednost Kine i poremetili globalne opskrbne lance”, istaknuo je. SAD je koristio različita opravdanja za ciljanje ključnih infrastrukturnih projekata u okviru BRI-ja “kako bi oduzeo tu imovinu i oslabio poziciju Kine kao svjetske tvornice”, dodao je prof. Wang.
Dr. John Bradford, izvršni direktor Yokosuka Vijeća za azijsko-pacifičke studije, rekao je da dogovor neće služiti interesima Kine, ali da su neke zabrinutosti “prenapuhane”. Lučki operateri kao što je CK Hutchison komercijalni su subjekti ograničeni zakonom i ne mogu odlučivati o pitanjima nacionalnog suvereniteta, na primjer može li brod posjetiti luku ili ne. “Kad bi (operateri) otvoreno davali prednost jednoj tvrtki u odnosu na drugu, to bi općenito govoreći… bilo protuzakonito”, rekao je Bradford. “Većina zemalja ima zakone koji kažu da se prema različitim kupcima morate odnositi na sličan način, tako da scenariji noćne more nisu osobito realistični”, tvrdi.
Valja spomenuti da su akteri iz Kine reaktivirali plan izgradnje alternativnog kanala kroz središnju Ameriku- onog kroz Nikaragvu.
Uloga Hong Konga
Sljedeći koraci Pekinga u ispitivanju hongkongške tvrtke CK Hutchison koja je prodala luke, također bi mogli imati dalekosežne implikacije na Hong Kong i njegovu ulogu kineskih poslovnih vrata u svijet, prema analitičarima. “Cijelo ovo pitanje panamskih luka ponovno je usmjerilo pozornost na pitanje o tome je li Hong Kong dobro mjesto za ulaganje imovine ili poslovanje”, rekao je Tong, bivši diplomat i dodaje: “Svakako, strana poslovna zajednica koja djeluje u Hong Kongu vrlo pažljivo prati ovo pitanje.”
CK Hutchison registriran je na Kajmanskim otocima (poreznom utočištu), a sva imovina koja se prodaje nalazi se izvan Kine. To nije spriječilo Državnu upravu za regulaciju tržišta da za 28. ožujka najavi antimonopolnu reviziju. Jet Deng, stariji partner u pekinškom uredu odvjetničke tvrtke Dentons, rekao je da se kineski antimonopolski zakoni mogu primjenjivati izvan njezinih granica, slično onima SAD-a i Europske unije.
Potrebna je izjava nadležnim kineskim tijelima čak i ako se transakcija odvija u inozemstvu, sve dok su uključene strane imale značajne operacije u kontinentalnoj Kini, rekao je. Tvrtke koje ne prijave takve transakcije Pekingu mogu dobiti kaznu u iznosu od 10 posto svojih poslovnih prihoda iz prethodne godine, dodao je Deng. Profesor Hung Ho-fung, politolog sa Sveučilišta Johns Hopkins, rekao je da Peking riskira preplašiti “oprezne” strane tvrtke koje su već smanjile svoju poslovnu izloženost u Hong Kongu. Ako se dogovor raspadne pod kineskim pritiskom, ljudi bi mogli vjerovati da se Hong Kong spaja s kontinentalnom Kinom gdje su “pitanja nacionalne sigurnosti od najveće važnosti u svakom poslovnom dogovoru”, rekao je Hung.
Hong Kong je bio jedan od posljednjih prekooceanskih teritorija Britanskog Carstva do 1997. godine, kada ga je Velika Britanija predala Kini. Kina joj je tada obećala dati poseban status na 50 godina. Hong Kong je djelomično autonoman (posebna valuta, većina zakona), ali je od 2020. Kina povećala pritisak (Zakon o domovinskoj sigurnosti) nakon protesta u Hong Kongu. Kontinentalna Kina od tada ima sve veću kontrolu nad medijima, javnim okupljanjima i strankama.
Bitna globalna promjena: Aktualizirano probijanje revolucionarnog morskog kanala