Ja sam to izignorisao, ali mi nije jasno – ja sad kriv za Gazu. Mislim da sam ja najkrivlji za Gazu
Aldin Kurić Al Dino – rođeni Jajčanin. Njegova “Kopriva” svakom riječju i tonom reže do u najtananije dijelove duše. Njegova “Čaršija” postala je svačiji dom. Emocija, istančana muzikalnost i autentičnost.
Ovako bismo, u najkraćem, opisali Aldina Kurića Al Dina, bosanskohercegovačkog pjevača, instrumentalistu i kantautora, koji je gost nove epizode podcasta Opet Laka.
Pored Al Dinovih hitova, koji su, kroz njegov neobični vokal, došli do srca mnogobrojne publike, istakli su se i oni koje je pisao za druge, a ponajviše pjesme “Mojoj majci”, koju je otpjevala Hanka Paldumi “Ničija”, koju je otpjevala Ana Bekuta.
Jedna od mnogobrojnih tema o kojima je govorio bio je i njegov nastup na koncertu Aleksandre Prijović, ali i uvrede koje je dobijao jer je pjevao dok se u Gazi dešava rat.
– Navikli smo se na Gazu. Ispočetka je bila kriza, ja se žderao na početku, nisam spavao. Pa onda me napadoše kad sam bio gost kod Aleksandre Prijović. Ovamo meni u inbox dolazi: “Sram te bilo.” Bio sam gost u Zetri, pjevao. “Ja pjevam kod Aleksandre, a Gaza gori”. To je bila “friška” Gaza. Nema kakvih uvreda mi nisu napisali. Ja sam to izignorisao, ali mi nije jasno – ja sad kriv za Gazu. Mislim da sam ja najkrivlji za Gazu. Sve je od mene krenulo, priča Al Dino, te nastavlja:
– I kažem ja: “Čekaj, ja pjevam. To mi je posao. Ja jedino to znam raditi. I sada ja ne smijem raditi svoj posao, ti ne smiješ. A Gaza… Sram te i stid bilo.”
Laka se nadovezao:
– A kada sam ja bio u Goraždu, misliš da svijet nije svirao?
Al Dino nastavlja svoje iskustvo sa porukama koje je dobio zbog nastupa.
– Neki su se pozivali na tu vjersku solidarnost. Oni su naša braća i sestre muslimani. Da, tamo ginu muslimani, ali ginu i pravoslavci. A ja vidim ovdje, braća i sestre uredno idu na iftar, sjede po kafićima, šetaju, hodaju. Vojno sposobni, koji bi mogli tamo da pomognu. Niko se nije javio u dobrovoljce da ode tamo pa da pomogne braći i sestrama, navodi Al Dino.
Cijeli podcast pogledajte u nastavku: