Sjedinjene Države i Iran u subotu su u Omanu počeli prve međusobne pregovore pod Trumpovom administracijom uopće – uključujući i njegov prvi mandat od 2017. do 2021. godine. Središnja tema pregovora nedvojbeno je iranski nuklearni program čijem se razvoju oštro protive SAD i Izrael, ali i mnoge zemlje regije koje s Iranom imaju složene sigurnosne odnose.
Međutim, jedna druga, Iranu susjedna zemlja, svoje ambiciozne planove u razvoju svog nuklearnog programa – ali onog civilnog – niti krije, niti za to ima posebnog razloga.
Nakon današnjeg dana, razloga za to imat će još manje. Riječ je, naravno, o jednoj od najbogatijih svjetskih država i najmoćnijoj arapskoj zemlji – Saudijskoj Arabiji.
Američko-ruske igre oko Irana: Ovako to radi tajna diplomacija, kad se već čini da je sve izgubljeno
Sastanak saudijske i američke delegacije
Naime, saudijski ministar energetike princ Abdulaziz bin Salman bin Abdulaziz sastao se s američkim ministrom energetike Chrisom Wrightom u sklopu svog službenog posjeta Kraljevini.
Dvije su strane razgovarale o jačanju bilateralne suradnje na više energetskih područja, uključujući naftu i plin, petrokemiju, upravljanje ugljikom, vodikove tehnologije, miroljubivu upotrebu nuklearne energije, električnu energiju, obnovljive izvore energije i inovacije, kao i druga područja od zajedničkog interesa. O tome u ponedjeljak piše saudijski medij Asharq Al-Awsat.
Naglasili su važnost kontinuirane koordinacije i razmjene stručnosti između dviju zemalja kako bi se podržao prijelaz na održivije i učinkovitije energetske sustave.
Sprema se preliminarni nuklearni sporazum
Međutim, britanski Reuters naglasak u ovom posjetu stavlja ipak na nešto drugo. Tako navodi da se Sjedinjene Države i Saudijska Arabija spremaju potpisati preliminarni sporazum o suradnji na razvoju saudijskog civilnog nuklearnog programa .
Prema Reutersu, nakon sastanka sa spomenutim ministrom energetike Saudijske Arabije, njegov američki kolega Chris Wright rekao je da su dvije zemlje na “zajedničkom putu” prema sporazumu o suradnji na razvoju civilne nuklearne industrije.
Ovo je Wrightov prvi posjet Saudijskoj Arabiji kao ministra i dio je turneje po državama koje proizvode energiju u Perzijskom zaljevu.
“Da bi SAD sudjelovao u razvoju nuklearne energije ovdje, sigurno bi bio potreban sporazum tipa 123… postoji mnogo načina da se strukturira sporazum koji bi ispunio ciljeve i Saudijske Arabije i Amerike,” rekao je Wright.
Takozvani “sporazum 123” odnosi se na odjeljak 123 američkog Zakona o atomskoj energiji iz 1954., koji obvezuje vladu SAD-a i američke tvrtke na suradnju sa subjektima Saudijske Arabije u području civilne nuklearne energije.
Podsjećamo da bi se sljedeći krug američko-iranskih pregovora trebao nastaviti u subotu, ali ovoga puta u Rimu. Istodobno, iranski pregovarači prije toga putuju u Moskvu na razgovor o istoj temi, pa je očito kako se diplomacija velikih sila sve više zahuktava. O tome više u idućoj vijesti.
Ovo se još nikad nije dogodilo! Ni u vrijeme Trumpovog prvog mandata.